На Херсонщині окупанти змушують здавати закупникам з Криму 70% врожаю, а в Маріуполі пропонують роботу за їжу — розвідка
Біля окупованих Нової Каховки та Берислава Херсонської області окупанти змушують людей здавати закупникам з Криму 70% врожаю. Закупівельні ціни подекуди становлять лише 10% від роздрібної вартості.
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони.
При цьому на окупованих територіях діє заборона вивезення врожаю на території, підконтрольні Україні. Вже навіть ставалися випадки, коли підприємці безоплатно роздавали полуницю та черешню людям.
За даними розвідки, у Маріуполі окупанти не змогли набрати на роботу в комунальні служби достатню кількість співробітників, пропонуючи зарплату у 10 тисяч рублів за місяць (близько 5 тисяч гривень). Через це росіяни вирішили давати людям менше так званої гуманітарної допомоги, яка забезпечувала хоч якесь виживання.
Тепер людям у місті пропонують ставати «волонтерами», а як винагороду обіцяють надати «доступ до їжі». Крім того, кажуть розвідники, для «наведення ладу» у зруйнованих населених пунктах, зокрема у Маріуполі, окупанти планують використовувати безоплатну працю «добровольців».
Також розвідка з'ясувала, що окупанти в Мелітополі почали залучати на посади вчителів людей без педагогічної освіти. Таке рішення ухвалили через масову відмову освітян працювати російською програмою. А ще там помітили збільшення кількості вчителів з росії та окупованого Криму. За даними розвідки, місцевим освітянам, які відмовились від співпраці з окупантами, створюють побутові проблеми та погрожують репресіями.
Що відбувається в Маріуполі зараз?
Місто опинилось у блокаді російських військ і фактично було знищене. Повністю зруйновані будинки щонайменше 84 тисяч містян. Точний підрахунок загиблих здійснити неможливо, за попередніми оцінками, в Маріуполі загинули до 22 тисяч жителів. Частину мешканців примусово вивезли на територію невизнаної «ДНР» чи до росії.
Спершу окупанти розбирали завали, знаходили десятки загиблих. Але згодом окупаційна влада вирішила зносити будинки, під завалами яких можуть бути люди. Руїни вивозять на сміттєзвалище.
За даними Офісу омбудсмена, тисячі маріупольців у місті потерпають від голоду. Андрющенко повідомляв про проблеми з питною водою: жителі міста змушені записуватися в чергу, щоб отримати воду від росіян.
Водночас окупанти планують відновлювати навчання у маріупольських школах: уже завезли російські підручники. Навчання у школах має відбуватись упродовж літа, росіяни скасували літні канікули.
Українських захисників, які до останнього оборонялись на заводі «Азовсталь», всередині травня вивезли на тимчасово окуповані території, згодом їх мають обміняти.
Ситуація на півдні
Наразі під російською окупацією перебувають невелика частина Миколаївщини, більшість Херсонської області, зокрема Херсон, а також більшість Запорізької області, зокрема Мелітополь та Бердянськ.
11 червня Херсонська міська рада заявила, що Збройні сили України ведуть у Херсонській області контрнаступ на напрямках Киселівки, Солдатського та Олександрівки. Зазначалося, що селище Таврійське вже повністю перебуває під контролем України.
Водночас з окупованих територій надходять свідчення про репресії щодо проукраїнських активістів та спроби росіян запровадити свої порядки. Наприклад, оперативне командування «Південь» повідомляло, що окупанти катують активістів на захоплених територіях Херсонської та Миколаївської областей, а за відмову співпрацювати — розстрілюють. Проте командування зазначає, що проукраїнські настрої на цих територіях усе одно залишаються високими.