«Маріуполь зробив вибір і виборе це право знов»: у міськраді згадали торішню річницю звільнення міста від бойовиків

Відзначання сьомої річниці звільнення Маріуполя від бойовиків, 13 червня 2021 року
Відзначання сьомої річниці звільнення Маріуполя від бойовиків, 13 червня 2021 рокуЄвген Сосновський / Маріупольська міська рада

У Маріупольській міській раді згадали, як у 2021 році місто відзначало сьому річницю звільнення від бойовиків. Зараз же Маріуполь 3,5 місяці окупований росією.

Про це повідомляє міська рада.

«Тоді Маріуполь зробив вибір — будувати майбутнє під синьо-жовтим прапором. І зараз ми виборемо це право знову», — йдеться у повідомленні.

Мер міста Вадим Бойченко зазначив, що вірить у повторне визволення Маріуполя. «Наше місто заслуговує на краще майбутнє, загиблі про гідне вшанування, а живі — того комфортного та вільного життя, яке в них відібрали силою», — цитують його.

Визволення Маріуполя у 2014-му

З березня 2014 року в Маріуполі відбувалися неодноразові спроби захопити місто з боку бойовиків самопроголошеної «ДНР». Зокрема, 9 травня, в день параду до Дня перемоги, бойовики спробували захопити будівлю головного управління МВС, що пізніше кваліфікували як терористичний акт. Під час тих подій загинули шестеро військових та міліціонерів.

13 червня 2014 року почалася спецоперація зі звільнення міста від бойовиків, у якій брали участь 150 бійців спецбатальйону «Азов», 2 роти спецбатальйону «Дніпро», 2 роти Національної гвардії та спецпідрозділ МВС. Арешти поплічників сепаратистів тривали до 20 червня.

Загалом, за даними поліції Донеччини, внаслідок терористичної агресії вбили 31 людину, ще 117 дістали поранення.

Що відбувається в Маріуполі зараз?

Місто опинилось у блокаді російських військ і фактично було знищене. Повністю зруйновані будинки щонайменше 84 тисяч містян. Точний підрахунок загиблих здійснити неможливо, за попередніми оцінками, в Маріуполі загинули до 22 тисяч жителів. Частину мешканців примусово вивезли на територію невизнаної «ДНР» чи до росії.

Спершу окупанти розбирали завали, знаходили десятки загиблих. Але згодом окупаційна влада вирішила зносити будинки, під завалами яких можуть бути люди. Руїни вивозять на сміттєзвалище.

За даними Офісу омбудсмена, тисячі маріупольців у місті потерпають від голоду. Андрющенко повідомляв про проблеми з питною водою: жителі міста змушені записуватися в чергу, щоб отримати воду від росіян.

Водночас окупанти планують відновлювати навчання у маріупольських школах: уже завезли російські підручники. Навчання у школах має відбуватись упродовж літа, росіяни скасували літні канікули.

Українських захисників, які до останнього оборонялись на заводі «Азовсталь», всередині травня вивезли на тимчасово окуповані території, згодом їх мають обміняти.