На Марсовому полі у Львові ексгумують старі поховання, де можуть бути військові НКВС. Останки перенесуть

На Личаківському військовому цвинтарі (також відоме як Марсове поле) розпочали ексгумацію давніх поховань. На цій території було кладовище часів Першої світової війни, але радянська влада проводила «додаткове» поховання.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Ексгумація давніх останків проводиться вище від місця поховань новітніх Героїв України (поле почесних поховань №86А). Роботи виконують фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля».

Керівник центру Святослав Шеремета, розповів, що, за архівними даними, на цій території було кладовище часів Першої світової, де були загиблі австро-угорської армії, турецької, російської імператорської армії (у якій також були українці). У післявоєнний період там відбувалися роботи.

«Вийшла ситуація, що тут, за всіма офіційними даними, є газон і ніби всі були перепоховані, але, як показують наші дослідження, це не так», — сказав Шеремета.

Оскільки пошукові дослідження засвідчили, що на цій території є останки, тепер її досліджують, проводять ексгумацію та перепоховання.

У Львові на Личаківському військовому кладовищі розпочали ексгумацію давніх похованьЛьвівська міська рада / Роман Балук

Шеремета розповів, що поки зарано говорити про загальну картину, але вже зараз відомо, що там є поховання часів Першої світової війни та післявоєнного періоду.

У міськраді зазначили, що в міжвоєнний період поховання переносили, здійснювали так звану комасацію. Але практика показує, що не все було перенесено. А в післявоєнний період радянська влада «заїхала тракторами» і почала приватні та військові поховання.

«Зараз однозначно можемо сказати, що у верхній частині огородженої території є поховання часів Першої світової війни, а в нижній — післявоєнного періоду [...] Це, швидше за все, військовослужбовці НКВС, які загинули в боях з УПА», — сказав Шеремета.

Він розповів, що зі 3400 прізвищ, які є на плитах центральної алеї, лише 111 датуються 1944 роком.

«Далеко не факт, що всі 111 є фронтовиками. Військові дії на території Львівської області завершилися у серпні 1944-го. Відповідно, якщо дата загибелі після цього, це можуть бути військовослужбовці НКВС чи інших частин, які загинули в боях з УПА [...] Наскільки відповідають дійсності плити на центральній алеї — покаже час. Це потребує додаткових досліджень», — сказав він.

Радниця міського голови Львова Лілія Онищенко розповіла, що знайдені останки поховань часів Першої світової війни, згідно з рішенням виконкому, перенесуть — із влаштуванням меморіалу та, ймовірно, перенесенням хрестів, які збереглися.

Поховання радянських часів зберігатимуть у спеціальному депозитарії до ухвалення відповідних рішень, зазначила Онищенко.