На прокурора САП, який вдруге закрив справу щодо формули «Роттердам+», чекає службова перевірка — Венедіктова
Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова ухвалила рішення про проведення службової перевірки професійної діяльності прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталія Пономаренка — перед цим він вдруге закрив справу щодо формули «Роттердам+».
Про це вона повідомила на сторінці у Facebook.
«Я ухвалила рішення про проведення ґрунтовної, абсолютно прозорої службової перевірки професійної діяльності прокурора САП Пономаренка В.П. в частині здійснення ним процесуального керівництва в кримінальному провадженні № 52017000000000209 (справа «Роттердам+ — ред.)», — зазначила вона.
З її слів, детективам Національного антикорупційного бюро запропонують звернутися до Генеральної інспекції Офісу генпрокурора за «усіма необхідними документами, які обґрунтовують їх позицію в цьому питанні».
Генпрокурорка пообіцяла, що забезпечить справедливе дослідження всіх без винятку обставин, що пов‘язані із розслідуванням справи. Мовляв, цей процес буде прозорий і максимально відкритий для громадян у межах чинного законодавства.
Венедіктова звернула увагу, що діям прокурора САП Пономаренка суд надав оцінку двічі: «... і не Печерський районний або Окружний адміністративний, про рішення яких так часто люблять сперечатись, а ВАКС, той самий ВАКС, рішення якого не прийнято критично оцінювати, хоч це поняття і не вписується в межі правової дискусії».
Що таке «Роттердам+»?
Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції. Її застосовували у 2016-2019 роках.
Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме у порті міста Роттердам, що у Нідерландах.
До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купляли не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (під виглядом російського вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.
Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС в країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.
За інформацією Венедіктової, справа, відома як «Роттердам+», була зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань ще 24 березня 2017 року — її розслідують досі.
У січні 2021 року стало відомо, що Віталій Пономаренко уже вдруге закрив справу щодо формули «Роттердам+». І це при тому, що САП уже частково закривала її у серпні 2020 року, але Вищий антикорсуд провадження поновив.