Справа «Роттердам+»: суд підтвердив законність дій НАБУ під час розрахунку збитків від формули
Шостий апеляційний адміністративний суд Києва скасував рішення Окружного адмінсуду Києва, який визнав протиправними дії детектива Національного антикорупційного бюро України при встановленні збитків від формули «Роттердам+».
Про це повідомляє пресслужба НАБУ.
У НАБУ наголосили, що мають у своєму розпорядженні експертні висновки державних експертних установ та фахових приватних експертів, а також наукові дослідження національних та іноземних фахівців.
Про яке рішення ОАСК йдеться?
21 серпня 2020 року в ОАСК відкрили провадження до НАБУ у справі «Роттердам+» за заявою генерального директора «ДТЕК Східенерго» Бориса Лісового. Він просив визнати детектива НАБУ некомпетентним у складанні довідок у справі «Роттердам+», зокрема тих, які стосувалися збитків від застосування формули.
Відповідно до цих висновків, збитки від дії формули «Роттердам+» за 2016-2017 роки становили 18 млрд грн. У НАБУ також заявляли, що це підтвердила ще низка експертиз.
Спершу Окружний адмінсуд відмовив у відкритті провадження. Однак після апеляції справу передали на повторний розгляд. Зрештою, ОАСК задовольнив позов та визнав дії детектива при розрахунку збитків незаконними.
Що таке «Роттердам+»?
Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплові електростанції (ТЕС). Вона застосовувалася у 2016-2019 роках.
Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме у порті міста Роттердам, що у Нідерландах.
До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купляли не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (під виглядом російського вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.
Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС в країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.
- Поділитися: