На Великому Бар'єрному рифі відкрили корал шириною понад 10 метрів, якому понад 400 років. Його досі ніхто не помічав
Науковці з австралійського Університету імені Джеймса Кука описали корал на Великому Бар'єрному рифі шириною понад 10 метрів. За більш як 400 років існування коралу його помітили вперше лише нещодавно.
Про це повідомляє ABC News із посиланням на дослідження у науковому виданні Nature.
Корал розташовується неподалік від берега штату Квінсленд, поблизу острова Орфеус, що в архіпелазі Палм-Айлендс. Він належить до роду поріт — це шестипроменеві корали, які утворюють великі колонії круглої чи шоломоподібної форми.
Ширина коралу напівкруглої форми становить 10,5 метра, що на 2,4 метра більше, ніж найбільший відомий досі корал у регіоні. Як пояснює професор Університету Джеймса Кука Адам Сміт, за розміром корал — наче двоповерховий автобус.
За оцінкою науковців, корал утворився 421-438 років тому — тобто ще до того, як континент під назвою Австралія відкрив мореплавець Джеймс Кук. Корал пережив 80 великих циклонів і низку подій, що могли призвести до його вицвітання.
У розмові із The Guardian Сміт пояснює: останні 20-30 років його університет має дослідницьку станцію на острові Орфеус, за дослідженнями на якій написали 600 наукових публікацій. І за цей час ніхто не помітив величезного корала.
Науковці закликали запровадити спостереження за коралом, аби запобігти його вицвітанню через зміни клімату й діяльність людини. Більшість коралів на Великому Бар’єрному рифі живуть 450-460 років, хоча теоретично можуть доживати до тисячі років.
Що таке Великий Бар'єрний риф?
Великий Бар'єрний риф — найбільша у світі система коралових рифів довжиною понад 2300 кілометрів, розташована в Кораловому морі вздовж східного узбережжя Австралії. У 1981 році ЮНЕСКО додало Великий Бар’єрний риф до переліку об'єктів Світової спадщини.
В останні десятиліття риф зазнав серйозних руйнувань, передусім через зростання температури води, яка вибілювала корали. Науковці зафіксували три масові вибілювання коралів: у 2016, 2017 і в березні 2020 року. Перші два зачепили дві треті рифу; масштаб третього оцінюється й досі.
Корали — це Вигідне взаємоіснування двох організмівсимбіоз двох організмів: безколірних поліпів і водоростей, які забезпечують їм забарвлення і захищають від руйнівної дії сонячного світла, поглинаючи його. Під дією високої температури водорість зникає. Це позбавляє поліп природного захисту. Теоретично він може його відновити, але на це можуть піти десятки років.
Коралові рифи відіграють важливу роль у морських екосистемах: вони захищають узбережжя від тропічних штормів, є домом для багатьох морських організмів, а також беруть участь у відновленні балансу хімічного складу морської води.