НАБУ оголосило підозру в справі незаконної приватизації нафтопроводу компанією, що може належати оточенню Медведчука

Національне антикорупційне бюро оголосило підозру експертці, яка склала неправдивий висновок в суді. Ґрунтуючись на ньому, суд відмовився визнавати право власності України за нафтопроводом «Самара — Західний напрямок». Як наслідок ㅡ він залишився у власності компанії, яка може належати оточенню Віктора Медведчука.

Про це повідомила пресслужба НАБУ.

Зокрема, правоохоронці повідомили про підозру колишній заступниці директора Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезуДП «УкрДІАП». Слідчі зазначають, що вона склала неправдивий висновок експерта в суді.

Ґрунтуючись на цьому висновку, у серпні 2017 року Господарський суд Рівненської області відмовив у визнанні права власності на частину нафтопродуктопроводів «Самара — Західний напрямок» за Україною.

Детективи встановили, що підозрювана свідомо виклала висновки в інтересах ТОВ «Прикарпатзахідтранс».

«Таким чином ТОВ «Прикарпатзахідтранс» на підставі судового рішення, що базувалося на свідомо неправдивому висновку експерта, безпідставно отримало у власність частину магістрального нафтопродуктпроводу «Самара — Західний напрямок», яке має важливе народногосподарське та оборонне значення», ㅡ зазначають у НАБУ.

Наразі експертці повідомили про підозру за ч. 3 ст. 365-2 (Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги, що спричинили тяжкі наслідки) та ч. 2 ст. 384 (Введення в оману суду) Кримінального кодексу. Санкції статей передбачають обмеження або позбавлення волі на строк до п'яти років.

Справа нафтопродуктопроводу

Нафтопродуктопровід «Самара — Західний напрямок» ㅡ основне джерело постачання російського дизпалива до України. Він також качає дизпаливо з Білорусі та використовується для його транзиту до Європи.

Цей трубопровід був збудований ще за часів СРСР та перебував у загальносоюзній власності. Та після проголошення незалежності він та інші трубопроводи загальною протяжністю 1 433 км мали перейти у власність України як правонаступниці. Проте «дочка» російського акціонерного товариства «Транснафтопродукт» відмовилась його передавати.

У 2011 році тодішній заступник генерального прокурора України подав позов до Господарського суду Рівненської області щодо визнання права власності на нафтопровід за державою Україна. Господарський суд, а також Апеляційний та Вищий господарський суд підтримали цей позов.

Однак вже у 2015 році Господарський суд Рівненської області скасував попереднє рішення, а у 2017 році визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок» за ТОВ «Прикарпатзахідтранс». Рівненський апеляційний господарський суд це рішення підтримав.

До чого тут Медведчук?

Наразі ТОВ «ПрикарпатЗахідтранс» використовує ділянку нафтопроводу протяжністю близько 800 км. На сайті Youcontrol вказано, що бенефіціарним власником компанії є громадянин Швейцарії Анатолій Шефер. Видання LIGA.net у 2017 році писало про його зв'язок з оточенням Віктора Медведчука.

Доповнено: У фракції «Опозиційна платформа — За життя» спростовують зв'язок оточення Медведчука з компанією «ПрикарпатЗахідтранс». Там наголошують, що ні Медведчук, ні члени його сім'ї не мали й не мають до неї жодного відношення, як і до постачань і реалізації дизельного палива і скрапленого газу.

«Подібні безпідставні звинувачення вже звучали в минулому, однак Верховний Суд України поставив жирну крапку в справі про поширення брехні, яка в провокаційних цілях неодноразово озвучувалася…», — вказано у повідомленні.

Нам надали копії рішень трьох інстанцій судів. Печерський райсуд Києва визнав неправдивими заяви, що у 2017 році пролунали в етері телеканалу «Прямий», в тому числі й фразу: «І певні сегменти міждержавної торгівлі між Росією і Україною саме в паливно-енергетичному секторі так чи інакше контролює Медведчук. В першу чергу це поставка дизельного палива по нафтопроводу, яка контролюється близькими до Медведчука людьми, і вже актуальна тема ... скраплений газ».