НАБУ опублікувало розсекречені матеріали стеження за Чаусом у справі про хабар. Що у них?
Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура звершили розслідування щодо екссудді Миколи Чауса у справі про отримання ним 150 тисяч доларів хабаря. Правоохоронці також опублікували частину розсекречених матеріалів стеження за підозрюваним.
Відповідне відео опублікувало НАБУ.
Зазначають, що зробили це через суспільний резонанс щодо цієї справи.
У відео правоохоронці нагадують, що провадження порушили ще у 2016 році, а під час розслідування слідчі зібрали достатньо доказів, щоб притягнути порушника до відповідальності.
З відеозапису випливає, що Чаус 21 березня 2016 року каже заявниці у кримінальному провадженні, що може «все зробити», щоб у в'язницю не посадили людину, яку підозрюють в розповсюдженні наркотиків.
«Припустимо, що ми все можемо, винесемо рішення. Я винесу. Що ви можете по тому, що ми говорили?» — каже Чаус на відео.
У відповідь жінка перепитує «чи це була остаточна сума». У НАБУ зазначають, що на це Чаус дав їй листок та ручку і пропонує написати суму: «Так, коротко, без розмов, і не потрібно, щоб я чув».
Після того, як жінка це зробила, Чаус зазначив: «Я зрозумів. Давайте спробуємо».
Заявниця хотіла обговорити із суддею умови і запропонувала передати частину хабаря перед рішенням, а решту — після.
«Ні, давайте так, щоб все відразу», — наголосив Чаус.
На наступних кадрах Чаус із людиною, яка співпрацювала зі слідство, протягом березня-вересня 2016 року домовляється про отримання хабаря. Також НАБУ опублікувало кадри, на яких правоохоронці вилучають у судді закопані банки з грошима.
Нагадаємо, 3 серпня детективи Національного антикорупційного бюро України затримали колишнього суддю Миколу Чауса у лікарні «Феофанія» за підозрою в отриманні неправомірної вигоди.
Суд взяв його під цілодобовий домашній арешт.
Що це за справа?
У серпні 2016 року детективи НАБУ викрили Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів. Ці кошти виявили у двох скляних банках, які суддя сам закопував у дворі власного дому.
Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки 7 років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — 5 років умовно.
У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада 2016-го Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом.
Проте екссуддю не екстрадували, а 3 квітня 2021 року Чауса викрали в Молдові. Там провели розслідування щодо викрадення Чауса і дійшли висновків, що до злочину були причетні «люди зі спецструктур України».
Пригоди Чауса в Україні
Після викрадення про місце перебування Чауса не було відомо. Лише 30 липня екссуддю знайшли й затримали у селі на Вінниччині. Там Чауса затримали співробітники СБУ, вони ж і везли його до Києва. У НАБУ заявили, що СБУ мала передати підозрюваного, якого розшукують детективи, уповноваженим представникам Національного бюро.
В СБУ ж заявили, що діяли в межах закону та повноважень. За їхніми словами, 30 липня на гарячу лінію СБУ повідомили, що до селищної ради Вінницької області прибув чоловік, який відрекомендувався Миколою Чаусом. Він нібито попросив викликати саме співробітників СБУ.
Врешті СБУ все-таки повідомила НАБУ, що відвезла Чауса у лікарню «Феофанія». Там його детективи НАБУ і затримали.
Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва; він відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка, розглядом справи Геннадія Корбана.