НАБУ: прокурор САП вдруге закрив кримінальну справу щодо «Роттердам+». Після першого разу її поновили через суд

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко уже вдруге закрив справу щодо формули «Роттердам+». САП уже частково закривала її у серпні 2020 року, але Вищий антикорсуд провадження поновив.

Про це повідомили у Національному бюро розслідувань.

Там назвали таке рішення незаконним і планують оскаржити його у суді.

Також у НАБУ зазначили, що готують скаргу на ім’я в.о. керівника САП щодо цього рішення Пономаренка.

«Сподіваємося на оперативний розгляд», — йдеться у повідомленні.

Більше деталей обіцяють повідомити згодом.

Нагадаємо, у серпні Спеціалізована антикорупційна прокуратура частково закрила справу щодо формули «Роттердам+» — тоді справа існувала, але підозрюваних у ній не лишилося. Це рішення оскаржили в суді. Спочатку Вищий антикорсуд відмовився поновлювати справу за скаргою колишнього народного депутата Віктора Чумака. Але згодом таки скасував постанову САП про закриття провадження, задовольнивши скаргу Нікопольського заводу феросплавів.

Що таке «Роттердам+»?

Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції, вона застосовувалася у 2016-2019 роках.

Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме у порті міста Роттердам, що у Нідерландах.

До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купляли не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (під виглядом російського вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.

Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС в країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.