Спеціалізована антикорупційна прокуратура частково закрила справу щодо формули «Роттердам+» — тепер справа є, а підозрюваних не лишилося.

Про це повідомляє прес-служба САП.

Після довжелезної розповіді історії справи прокуратура найцікавіше написала у кінці — недостатньо доказів провини підозрюваних і вичерпана можливість їх здобути, тому проти них цю справу закривають.

«Проте в повному обсязі кримінальне провадження не закрито, в ньому триває досудове розслідування», — додали в САП.

Тобто справа нібито є, але винних знову немає.

Водночас НАБУ категорично незгодне з цим рішенням САП і буде його оскаржувати. Бюро розкритикувала дії прокурорів у цій справі.

Що таке «Роттердам+»?

Це формула, яка визначала вартість електроенергії, яку виробляли теплоелектростанції, вона застосовувалася у 2016-2019 роках.

Для виробництва електрики ТЕС потрібно спалювати вугілля. Відповідно до формули «Роттердам+», вартість цього вугілля для ТЕС залежала від ціни на вугілля на європейському ринку, а саме у порті міста Роттердам, що у Нідерландах.

До цієї ж ціни додавали вартість транспортування вугілля з Роттердама, хоча левову частку вугілля ТЕС купляли не в Нідерландах, а в Україні, Росії або з окупованих територій (під виглядом російського вугілля). Тому насправді ціна вугілля була нижчою і ТЕС отримували надприбутки.

Найбільше від цього вигравав олігарх Рінат Ахметов, бо його компанія ДТЕК є монополістом на ринку і має найбільше ТЕС в країні. Натомість платили за це українці та українські підприємства, які мали високі тарифи на електроенергію.

Кримінальна справа

Національне антикорупційне бюро порушило справу через цю формулу. За даними відомства, вона завдала збитків споживачам енергії на майже 19 мільярдів гривень. (Як пише «Дзеркало тижня», у відповіді на запит їм від серпня 2020-го Бюро збільшило цю суму до 39 млрд).

НАБУ оголосило шість підозр — чотирьом посадовцям НКРЕКП, зокрема тодішньому голові регулятора Дмитру Вовку, а також двом топ-менеджерам ДТЕК — Борису Лісовому та Івану Гелюху. Дії усіх шістьох кваліфікували як «Зловживання службовим становищем».

Однак тепер, коли їхню провину нібито довести не вдалося, вони відповідальності уникнуть. Чи зможе слідство знайти когось ще, хто причетний до формули, і довести його провину?

До слова, сам Рінат Ахметов проходив у справі як свідок і навіть приїжджав на допит до НАБУ.

Поділитись: