НАБУ та НАЗК закликають відновити відповідальність за брехню в деклараціях до кінця 2020 року. Чому так?
Верховну Раду закликали ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за недостовірну інформацію в деклараціях до кінця грудня. Лише так посадовців можна буде притягнути до відповідальності за брехню у деклараціях за 2020 рік.
Відповідні заяви опублікували НАЗК і НАБУ.
Будь-які зміни до Кримінального кодексу можна внести окремим законом. Так, щоб повернути кримінальну відповідальність за приховування майна, треба розробити окремий законопроєкт і швидко його ухвалити за умови голосування за основу і в цілому.
Щорічний період декларування триває з 1 січня до 31 березня. Щоб покарати посадовця за недостовірну інформацію, стаття Кримінального кодексу вже має бути чинною на момент подання декларації.
Отже, якщо законопроєкт ухвалять у лютому 2021 року, то всі, хто подасть неправдиву інформацію декларації раніше, уникнуть відповідальності. Саме тому ухвалити зміни необхідно до кінця року.
Національне антикорупційне бюро закликає Верховну Раду якомога швидше ухвалити зміни та пропонує долучити своїх експертів до обговорення законопроєкту.
Навіщо відновлювати відповідальність?
Через рішення Конституційного суду. 27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.
Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.
Вищий антикорупційний суд уже закрив чотири справи щодо недостовірного декларування. Загалом на момент рішення КС у ВАКС було 17 кримінальних справ, що стосуються недостовірного декларування.
Що тепер робити?
Президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.
Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.
До Ради вніс законопроєкт також спікер парламенту Дмитро Разумков щодо відновлення електронного декларування в первинному вигляді. Комітет з антикорупційної політики рекомендував у сесійній залі розглянути проєкт Разумкова, а от проєкт Зеленського залишили без уваги.