«Сірники залишились у руках шкідників у мантіях» — Зеленський про Конституційний суд

Президент Володимир Зеленський записав відео на самоізоляції. Основну увагу приділив конституційній кризі, яка далека від завершення.

Відео глава держави опублікував у Facebook.

Він зазначив, що вдалось «загасити пожежу» (тобто негативні наслідки через ухвалення КСУ скандального рішення), але «сірники залишились у руках шкідників у мантіях». Зокрема і через це 11 листопада відбулося засідання комісії з правової реформи.

«Були представники парламенту, уряду, правоохоронних органів, посли країн наших міжнародних партнерів. Всі ми працюємо над комплексними рішеннями відновлення довіри до всієї судової системи загалом і перезапуску Конституційного суду зокрема», — сказав президент.

Зеленський наголошує на важливості системного вирішення цієї проблеми, щоби у «продюсерів цього кіно» (тобто у тих, хто «замовив» останнє скандальне рішення КСУ) не виникло бажання повторити його.

«Перші результати роботи комісії з правової реформи будуть представлені вже за тиждень. Ми справді потребуємо реальних перетворень у судовій системі», — додав він.

І трохи про здоров’я: Зеленський, який нараз лікується від COVID-19, також розповів, що почувається добре і подякував за підтримку та побажання якнайшвидшого одужання. Свої обов’язки він продовжує виконувати, зокрема проводить онлайн-наради.

Щодо того, що «пожежу загасили»: в Офісі президента сьогодні запевнили, що Україна не втратить безвіз з ЄС через рішення Конституційного суду.

КСУ на варті корупції?

27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Після рішення Конституційного суду в ЄС, хоч і неофіційно, заявили, що це є підставою для призупинення безвізу.

Виходи із ситуації

Президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.

Представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Альтернативним рішенням є пропозиція спікера Ради Дмитра Разумкова щодо процедурних змін у роботі КСУ, які фактично заблокують діяльність суду.

Депутати «Слуги Народу» ще не визначилися, чи підтримувати законопроєкт Зеленського, чи Разумкова. Натомість у Верховній Раді планують відновити антикорупційні норми новим законом.