Нацбанк спростив іноземцям доступ до українського державного боргу

Національний банк України дозволив іноземним компаніям залучати короткострокові гривневі кредити в українських банках для того, аби придбати облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Про це йдеться у повідомленні НБУ.

Відповідні зміни набули чинності 14 червня. Зокрема, відповідно до них українським банкам дозволили видавати гривневі кредити іноземним компаніям для купівлі державних облігацій, а також укладати форвардні та свопові операції на термін, що не перевищує 14 днів.

«Дозвіл банкам фінансувати такі операції у гривні дає інвесторам змогу краще планувати свою участь в аукціонах з розміщення ОВДП і на вторинному ринку. Це підсилюватиме їх інтерес до українського ринку», — прокоментував нововведення заступник голови НБУ Олег Чурій.

Напередодні повідомлялось, що загальна сума українських боргових облігацій в портфелях іноземних інвесторів досягла рекордної суми у 48,65 мільярда гривень.

Зазначимо, що зі зростанням обсягів купівлі державних облігацій іноземцями часто пов’язують значні ризики для стабільності курсу гривні. Так, купуючи державні облігації, інвестори сприяють зміцненню гривні, однак коли термін дії цих облігацій завершується, то іноземні інвестори забирають номінал облігацій та відсотки за ними, обмінюючи ці кошти на іноземну валюту. Це несе загрозу стабільності гривні та призводить до зростання курсу валют.

Нагадаємо, що 11 червня Міністерство фінансів України вперше випустило державні облігації терміном на 6 років.

Раніше у Мінфіні повідомляли, що ставки за державними облігаціями впали до 17,88% річних у гривні. Це сталось одразу після інавгурації Володимира Зеленського.

16 травня у Мінфіні повідомляли, що відсоткові ставки за довгостроковим державним боргом зменшилися до 16% річних.

Раніше повідомлялось, що від початку року уряд позичив в українців вже 87,3 мільярда гривень. За даними Міністерства фінансів України, на початку лютого 2019 року державний борг складав 78,25 мільярда доларів.

Раніше повідомлялось, що у травні 2019 року державний борг України вперше з 2014 року став меншим за 60% ВВП.

У першому кварталі 2019 року український уряд витрачав по 42 мільярди гривень на обслуговування боргів. Водночас Україна додатково позичила 113 мільярдів гривень.

Також, за даними Мінфіну, обсяг виплат за державним боргом до кінця 2019 року зріс на 15,3 мільярда гривень. Загалом за рік уряд має виплатити 461 мільярд гривень.