Найбільший супутник Сатурна віддаляється від нього в 100 разів швидше, ніж думали раніше. Землі це теж стосується
Міжнародна група вчених із США, Великої Британії, Італії, Франції та Китаю встановила, що найбільший супутник Сатурна — Титан — віддаляється від планети зі швидкістю в близько 100 разів більшою, ніж вважалося раніше. Це означає, що наші сучасні уявлення про формування кілець довкола Сатурна та його супутники є застарілими.
Про це йдеться у публікації у науковому виданні Nature Astronomy.
Процес взаємовпливу Титана й Сатурна подібний до того, що відбувається між Землею та Місяцем. Відомо, що обертання Місяця довкола Землі викликає явище припливів: це через вплив місячного гравітаційного поля на земну поверхню.
Водночас Земля постійно обертається довкола своєї осі, й тому припливи перетворюють частину енергії обертання нашої планети в теплоту від тертя. Для унаочнення уявіть, як величезне гальмо (енергія гравітаційного поля Місяця) тисне на колесо (Землю).
І через те, що Земля обертається довкола своєї осі швидше, ніж довкола Землі обертається Місяць, припливна хвиля зміщується в напрямку обертання Землі. Як наслідок, виникає сила, що «відштовхує» Місяць від Землі — менш ніж на 4 сантиметри на рік. Вона має назву припливного прискорення (tidal acceleration).
Те саме відбувається і з Титаном і Сатурном — але, як з’ясувалося, в майже 100 разів швидше, ніж було до того. За оновленими розрахунками, найбільший супутник Сатурна віддаляється від нього зі швидкістю 11 сантиметрів за рік. Уточнити цей показник вдалося за допомогою двох різних методик: астрометрія (вимірювання відстані відносно зірок) і радіометрія (на основі даних космічного апарату Кассіні — Гюйгенс, запущеного ще в 1997 році).
«Більшість попередніх робіт керувалися тим, що супутники на кшталт Титана чи Юпітерового Каллісто були сформовані на орбітальній відстані, яка не надто відрізналася від сучасності. (Нові результати — ред.) вказують на те, що система супутників Сатурна і, можливо, його кільця, сформувалися й розвивалися набагато швидше, ніж вважалося раніше», — пояснює астрофізик Джим Фулер із Каліфорнійського технологічного інституту.