Найвища гора на заході Європи «знизилася» майже на метр. З 2001-го вона щороку втрачала в середньому 13 см висоти
Французькі фахівці уточнили висоту гори Монблан, яка вважається найвищою в західній Європі, та повідомили 29 вересня, що вона порівняно з останнім зафіксованим показником зменшилася майже на метр — до 4 807,81 метра.
Про це повідомляє AFP.
Попередня висота Монблану, визначена у 2017 році, становила 4 808,72 метри. Причина зміни показника, як пояснюють науковці, полягає у зміні товщини снігової шапки на вершині гори залежно від температури. Без неї Монблан — десь 4 792 метри заввишки.
«Тепер кліматологи, Гляціологія (кригознавство) — наука про форми, склад, будову та властивості криги у повітрі, на земній поверхні та під землеюгляціологи та інші науковці мають розглянути усі зібрані дані й висунути усі можливі теорії, щоб пояснити цей феномен [зміни висоти Монблану]», — заявили вчені на пресконференції в місті Сен-Жерве-ле-Бен, що біля підніжжя гори.
Висоту гори Монблан вимірюють щодвароки. Ці дані показують, що з 2001 року (коли була зафіксована висота у 4 810,4 метра) показник поступово зменшувався — у середньому на 13 сантиметрів за рік.
Але науковці застерігають від «квапливих висновків» щодо впливу зміни клімату на висоту Монблану. Вони пояснюють: через погодні умови не завжди вдавалося здійснити точні вимірювання — так забракували показник 2019 року (4 806,03 метра).
Натомість у 2021-му, як кажуть учені, погодні умови були настільки ідеальними для вимірювання, що ці дані вони вважають найбільш точними за останні роки.
Дослідники час від часу уточнюють висоту гір із науковою метою. Зокрема у 2020 році вчені з Китаю зійшли на Еверест, щоб уточнити його висоту (Китай і Непал давали різні дані). З'ясувалося, що найвища гора світу — 8848,86 метра заввишки, що майже на метр більше, ніж вважалося.