Напад на поліцію в Косові: віцепрезидент найбільшої партії косовських сербів узяв на себе відповідальність
Віцепрезидент найбільшої партії косовських сербів — «Сербський список» — Мілан Радойчич узяв на себе відповідальність за напад на поліцію на півночі частково визнаного Косова 24 вересня. Тоді загинув косовський поліціянт, а озброєні люди зайняли православний монастир.
Про це повідомляє косовська служба «Радіо Свобода» з покликанням на адвоката Радойчича, який виступив на пресконференції у Белграді.
«Я повідомляю всім пильним переслідувачам сербського народу, від Прем’єр-міністр Косова Альбін КуртіКурті до його численних іноземних помічників, що я особисто зробив усі матеріально-технічні приготування для захисту нашого народу від загарбників», — процитував Радойчича його адвокат Горан Петронієвич.
Захисник Радойчича заявив, що політик не повідомляв нікому із сербських урядовців чи представників місцевих політичних структур на півночі Косова про свої плани, а також не отримував від них «жодної допомоги».
Радойчич у листі пояснив, що з Белградом у нього нібито різні погляди щодо «попередніх методів протистояння терору Курті». Він також назвав нападників на поліцію не «терористами», а «борцями за свободу свого народу».
«[Ми намагалися] заохотити сербів, людей цієї області, протистояти терору режиму Курті, захистити наших людей, які щодня зазнають цього терору», — додав він.
Як стверджує Радойчич, убивство косовського поліціянта було «випадковим», після чого почалося «запекле протистояння з обох сторін».
У листі він, серед іншого, зазначив, що відгукнеться на запрошення влади Республіки Сербія. Однак Петронієвич заявив, що не знає, де зараз перебуває Радойчич.
Відповідаючи на запитання, звідки вся зброя та техніка, адвокат зазначив, що не може знати, що сказав би Радойчич, якби мав переговори щодо цього з компетентними органами Сербії.
Петронієвич також заперечив, що Радойчич перебував на місці чи був поранений.
Тим часом міністр внутрішніх справ Косова Джелал Свечла опублікував запис, зроблений дроном, заявивши, що один з чоловіків, якого видно у формі з пістолетом у руках, і є самим Радойчичем.
«Радіо Свобода» зазначає, що адвокат Петронієвич був «спостерігачем» на «виборах», які російська влада провела на окупованих українських територіях.
Під час режиму колишнього сербського лідера Слободана Мілошевича Петронієвич був суддею міста Печ у Косові.
На цій посаді у травні 2000 року він засудив 150 косовських албанців до 1600 років ув’язнення за підозрою у вчиненні тероризму.
Серед його найвідоміших клієнтів — Радован Караджич, перший президент Республіки Сербської в Боснії та Герцеговині, який був засуджений Гаазьким трибуналом до довічного ув’язнення за воєнні злочини.
Що передувало?
На півночі частково визнаного Косова, де переважно проживають етнічні серби, у ніч проти 24 вересня вбили поліціянта. Ще двоє правоохоронців зазнали поранень. Пізніше легкі поранення дістав іще один поліціянт.
Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті зазначав, що в оточення косовських силовиків у селі Баньська потрапили «щонайменше 30 озброєних до зубів людей, професіоналів». Вони перебували на території монастиря Сербської православної церкви.
Увечері того ж дня Рашсько-Призренська єпархія СПЦ повідомила, що озброєні чоловіки залишили монастир.
Тим часом міністр внутрішніх справ Косова Джелал Свечла заявив, що трьох нападників на поліціянтів ліквідували.
Курті назвав напад терористичним, заявивши, що організована злочинність за «політичної, фінансової та матеріально-технічної підтримки офіційного Белграда атакує країну».
Натомість президент Сербії Александар Вучич заявив, що вбивство косовського поліціянта є «абсолютно неприпустимим», але звинуватив у подіях самого Курті.