«Народний супутник» є власністю України. У фонді Притули розповіли, чим він кращий за інші
Супутник ICEYE, який купили за гроші, зібрані українцями на «Байрактари», залишається у повній власності України — аж до закінчення терміну його функціональності на орбіті.
Про це розповіли у «Благодійному фонді Сергія Притули».
Згідно з угодою, українська сторона отримує і супутник, і доступ до бази даних сузір’я супутників. Навіть коли спливе оплачений термін доступу до бази даних, сам супутник залишається у повній власності України, поки працюватиме на орбіті.
Користуватися супутником буде Головне управління розвідки України. У фонді нам розповіли, що перед купівлею супутника провели десятки зустрічей і з міністром оборони та ГУР щодо потреб українських захисників: «Це військові сказали "нам потрібно оце" і ми їм це купили».
Тепер супутник мають перереєструвати у відповідних реєстрах на Україну. «Це юридична процедура, яка природно займає певний час, адже потребує дотримання необхідних норм, внесення змін до реєстрів тощо», — пояснили у фонді.
Оскільки власником супутника є Україна, саме українська сторона визначає, що і коли він знімає, а також в якому форматі та спектрі ми отримуємо дані.
Також, згідно з угодою, супутник застрахований: якщо з ним щось станеться до завершення гарантованого строку експлуатації, компанія-продавець зобов’язується надати українській стороні ідентичний супутник.
Чим цей супутник кращий за інші?
На відміну від оптичних супутників, які можуть працювати тільки вдень та при чистому небі, супутник SAR (радар із синтезованою апертурою) діє як ліхтар — він «підсвічує» поверхню землі власними радіохвилями.
Технології супутника ICEYE дозволять ЗСУ безперебійно, постійно й оперативно отримувати детальні знімки потрібних ділянок, за будь-яких погодних умов, попри дощ, сніг, туман, задимленість і пил, вдень та вночі. Ці знімки допомагають краще планувати нашим військовим операції.
Так, наприклад, фонд вже публікував знімок Кримського моста, зроблений цим супутником та наданий фінською стороною.
Супутник пролітає над нашою територією двічі на добу. Знімки території України отримує лише українська сторона як власник супутника, тому доступ є ексклюзивним. Коли супутник не летить над територією України, ми можемо отримувати дані завдяки доступу до сузір’я SAR супутників компанії ICEYE. Таким чином забезпечується безперервне отримання даних.
Роздільна здатність становить від 0,5 метра до 1 метра залежно від площі охоплення знімка. Один знімок може охоплювати площу до 225 квадратних кілометрів. Це дає можливість більш комплексно «бачити» тил ворога.
Також на отриманих з супутника даних можна розрізняти замасковані об'єкти, або відрізняти муляжі від реальної техніки, вирізняти окремі штучні об’єкти в навколишньому ландшафті, наприклад, техніку чи укриття, замасковані в лісі.
У фонді зазначають, що іноземні партнери дійсно забезпечують Україну супутниковими знімками, але із затримкою. А завдяки тому, що Україна викупила супутник, процес передачі даних від моменту знімка до моменту отримання його безпосередньо військовими підрозділами скорочується до кількох годин.
Що передувало?
18 серпня «Благодійний фонд Сергія Притули» оголосив про покупку супутника для потреб ЗСУ. Проєкт реалізували за гроші, зібрані українцями на «Байрактари» — їх не витратили, бо турецька компанія передала ці безпілотники безплатно.
Речник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов нам у коментарі пояснив, що до цього Україна активно обмінювалася різною інформацією з партнерами, зокрема і супутниковими даними. Але доступ до супутника посилить спроможності розвідки.
Гроші, на які купили супутник, збирали у червні. Спершу кошти планували зібрати за тиждень і лише на три безпілотники «Байрактар». Але поставлену ціль устигли перевиконати за три дні, зібравши 600 мільйонів гривень. Цих грошей вистачало на чотири «Байрактари» для Збройних сил. А втім, турецька компанія Baykar заявила, що безплатно передасть Україні ударні безпілотники.
Притула казав, що ці безпілотники наразі на виробництві та готуються для відправлення в Україну наприкінці літа.