Феномен «Байрактарів»: яку роль вони відіграли у війні та чому волонтери збирають на них гроші

Про ударні безпілотники «Байрактар» турецької компанії Baykar Machina українці вже складають пісні та роблять меми. Вони справді відіграли важливу роль у відбитті повномасштабного вторгнення росії. Але чи справді ці безпілотники такі ефективні? Чи є аналоги у світі й чому волонтери навіть з інших країн збирають гроші саме на «Байрактари»? Про все це — у матеріалі hromadske.
В чому їхня особливість?
«Байрактар» сьогодні є єдиним ударним дроном України такого класу. Він має розміри невеликого літака (з розмахом крил 12 метрів), обладнаний камерами та може бути озброєний двома протитанковими ракетами UMTAS із лазерним наведенням (дальність пуску — 0,5-8 кілометрів) або чотирма високоточними авіабомбами, які можуть вражати об’єкти на відстані 1 кілометр. Максимальна висота — 7 600 метрів, максимальна дальність польоту — 300 км, максимальна швидкість — 220 км/год.
Хто використовує «Байрактари»?
У Силах оборони України ці турецькі комплекси перебувають на озброєнні Військово-морських сил України, Повітряних сил ЗСУ, а також віднедавна — завдяки фонду «Повернись живим» — Головного управління розвідки Міноборони.
ГУР отримало від волонтерів повноцінний комплекс вартістю понад 16,5 мільйона доларів, до якого входять три ударні безпілотники. Як пояснював очільник фонду Тарас Чмут, розвідкам ці комплекси необхідні для розширення можливостей та автономної роботи без залучення ВМС чи Повітряних сил.
Як ними воюють?
Україна закупила перші 6 безпілотників у Туреччини у 2018 році, а про перше їхнє застосування на Донбасі стало відомо 26 жовтня 2021 року.
Після повномасштабного вторгнення ці комплекти з першого дня беруть участь у бойових діях. Вони відіграли важливу роль у знищенні командних та опорних пунктів російських військ, засобів протиповітряної оборони, а також завдавали ударів по скупченнях противника.
Окрім цього, «Байрактари» активно використовують і Військово-морські сили, зокрема з їхньою допомогою завдавали удари по острову Зміїний та флоту рф.
«Фактично це першопрохідці, які йдуть попереду, щоб спробувати знищити засоби протиповітряної оборони російських військ, а за ними вже йде авіація, яка допомагає підтримувати сили з повітря», — пояснює військовий експерт, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко специфіку використання «Байрактарів» у російсько-українській війні.
Але головною функцією цих безпілотників усе ж є отримання розвідувальних даних та видача цілевказань для інших засобів ураження, наприклад артилерії.
Чи є аналоги?
Хоча на ринку є схожі за характеристиками ударні безпілотники, Україна наразі їх не отримувала. Мусієнко, наприклад, вважає, що найкращими в цьому сегменті є ізраїльські та американські безпілотники. Однак Ізраїль наразі відмовляється постачати в Україну озброєння, а США не поспішають давати свої системи, як-от Predator, Grey Eagle, Reaper та інші. Водночас Туреччина за останні роки значно просунулась у сфері виготовлення безпілотників.
Речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповідає, що українській армії підійдуть будь-які ударні дрони, які зможуть надати партнери.
Але додає, що безпілотники сьогодні — не найпріоритетніша допомога: «Дрони — це круто, але все ж таки своє слово каже авіація, артилерія та ППО… Це те, що сьогодні здатне знищувати противника на великих відстанях».
Чому саме «Байрактари»?
Ще до 24 лютого Baykar Machina не ставила перед Україною жодних зобов'язань щодо використання цих безпілотників. Тобто ЗСУ могли і можуть використовувати їх для захисту держави так, як вважають за потрібне.
Окрім цього, виробник завжди готовий поставити додаткові борти та боєприпаси. До того ж логістичні процеси можуть ще більше спроститися, якщо виробництво «Байрактарів» почнеться в Україні.
У Повітряних силах відзначають якість турецьких дронів та їхню технологічність.
«У нас такого не було раніше. Якби вони нам не підходили, ми б їх і не брали, правильно? Класний дрон, має оптичний комплекс, тепловізор, лазерну установку, він надзвичайно якісний», — розповідає речник Повітряних сил.
Спільне виробництво
Плани спільно виготовляти безпілотники в України і Туреччини з’явилися ще до 24 лютого. А нещодавно посол України в Туреччині повідомив, що Baykar Machina вже придбала в Україні земельну ділянку для будівництва заводу, який вироблятиме «Байрактари». Також раніше Baykar заявляла про плани обладнати свої перспективні важкі ударні безпілотники Akinci українськими двигунами компанії «Мотор Січ».
Чому волонтери в усьому світі збирають саме на «Байрактари»?
Свою роль тут відіграло ставлення компанії до таких зборів грошей: зазвичай вона просто дарує ці безпілотники Україні. Також ефективне використання «Байрактарів» у російсько-українській війні зробило їм додаткову рекламу, про них дізналися у світі.
«До того ж є гнучка система закупівлі. Немає жодних обмежень, компанія без проблем продає і реагує на такі волонтерські ініціативи. Це теж відіграє свою роль, тому що людям важливо якомога швидше зібрати кошти й доставити ці безпілотники в Україну, щоб вони приносили користь», — вважає Мусієнко.
- Поділитися: