НАТО посилить розвідку в Чорному морі через безпекову ситуацію
Рада Україна — НАТО зібралася 26 липня, щоб розглянути серйозну безпекову ситуацію в Чорноморському регіоні після виходу росії із «зернової угоди». Альянс за результатами зустрічі вирішив посилити розвідку в Чорному морі.
Про це йдеться в заяві військового блоку.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг скликав зустріч після прохання президента Володимира Зеленського.
Члени Альянсу та Україна «рішуче засудили» рішення росії вийти із «зернової угоди» та її свідомі спроби зупинити український сільськогосподарський експорт, від якого залежать сотні мільйонів людей у всьому світі, вказано в заяві.
Вони також засудили нещодавні ракетні атаки росії на Одесу, Миколаїв та інші портові міста, зокрема «цинічну» атаку безпілотників на українське зерносховище в портовому місті Рені на Дунаї, що неподалік від румунського кордону.
«НАТО та країни Альянсу посилюють спостереження та розвідку в Чорноморському регіоні, зокрема за допомогою морських патрульних літаків і безпілотників», — йдеться у повідомленні.
Починаючи з минулого року, у відповідь на агресивну війну росії проти України, НАТО значно збільшило свою присутність у Чорноморському регіоні, включно з двома новими багатонаціональними бойовими групами в Болгарії та Румунії, зазначили в заяві.
«Члени Альянсу дали зрозуміти, що вони продовжуватимуть надавати Україні значну військову, економічну та гуманітарну допомогу», — заявив блок.
Засідання Ради Україна — НАТО 26 липня стало другим після її інавгураційного засідання на Вільнюському саміті на початку цього місяця.
Про вихід рф із «зернової угоди»
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру. У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».
Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф і тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «із усіма відповідними ризиками». Після цього в росії пом’якшили свою заяву: мовляв, збираються оглядати судна, а не атакувати.