У росії пом’якшили заяву Міноборони: пояснюють, що збираються оглядати судна, а не атакувати
У росії заявили, що мають намір оглядати судна в Чорному морі, які прямують до українських портів. Раніше російське Міноборони заявляло, що розглядатиме всі судна як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».
Про це заявив заступник міністра закордонних справ рф Сергій Вершинін, цитує його пропагандистське агентство «ТАСС».
«Мається на увазі те, що ми повинні переконатися, що судно йде із чимось поганим, це означає [...] запит, огляд при необхідності, щоб переконатися, чи це так, чи не так», — розповів Вершинін.
За його словами, «тепер уже немає морського гуманітарного коридору, тепер уже є зона підвищеної військової небезпеки».
Що передувало?
Міноборони росії 19 липня заявило, що у зв’язку з припиненням «зернової ініціативи» будуть розглядати всі судна, що прямують у акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».
Також Міноборони росії оголосило низку морських районів у північно-західній і південно-східній частинах міжнародних вод Чорного моря «тимчасово небезпечними для судноплавства».
Наступного дня українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «із усіма відповідними ризиками».
«Доля крейсеру "москва" доводить, що Сили оборони України мають необхідні засоби для відсічі російської агресії на морі», — наголошується в заяві.
Вихід рф із «зернової угоди»
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру. У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано.
Йдеться про підключення підсанкційного «Россільгоспбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT, дозвіл на ввезення до росії запчастин та обладнання для виробництва сільгосппродукції та добрив, «розмороження» закордонних рахунків російських компаній, розблокування транспортної логістики та страхування та реанімацію аміакопроводу Тольятті — Одеса.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Генсек ООН Гутерреш також написав лист президентові рф володимиру путіну, у якому закликав не скасовувати міжнародну ініціативу.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала рішення росії цинічним і наголосила, що ЄС продовжить через «Шляхи солідарності» вивозити агропродовольчу продукцію з України на світові ринки.
Ердоган заявив, що країни Заходи «повинні вжити відповідних заходів», аби виконати вимоги путіна.
- Поділитися: