НАТО закликає Росію знизити напруженість. У Кремлі ймовірність нападу на Україну заперечують

Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг закликав Росію знизити напруженість, пов’язану з можливим нарощуванням військ на кордоні з Україною. Речник президента РФ Дмитро Пєсков відповів, що вважає цю «істерику» неприйнятною, а загрози — «безпідставними».

Заяву Столтенберга 28 листопада опублікували на сайті НАТО, слова Пєскова цитує російська інформагенція ТАСС.

Ситуацію генсек НАТО обговорив на пресконференції з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйен і прем'єр-міністром Латвії Крішьянісом Каріньшем.

Спільною заявою посадовці закликали Росію до прозорості, зниження напруженості та деескалації. Столтенберг назвав нарощування російських військ поблизу України «незрозумілим і невиправданим».

Генсек додав, що у НАТО зберігають пильність і готові захищати всіх союзників. Він також зазначив, що наступного тижня, тобто з 29 листопада, в Ризі планується зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО з міністрами закордонних справ України та Грузії.

Що про все це думають у РФ?

Речник президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що вважає неприйнятною «істерику», яку нібито нагнітають навколо скупчення російських військ біля кордону з Україною англосаксонські та українські ЗМІ, а також президент України Володимир Зеленський.

«Самі твердження про те, що Росія на когось збирається наступати, і закиди, що Росія якось агресивно поводиться, абсолютно безпідставні й неправильні по суті», — каже прессекретар.

Пєсков додав, що нагнітання нібито може бути спробою України приховати власну підготовку до силового розв'язання проблеми на Донбасі. Росія, за його словами, «абсолютно миролюбна країна» і зацікавлена ​​у добрих відносинах зі своїми сусідами.

Що передувало?

Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.

Сполучені Штати раніше попередили Європейський Союз про потенційне вторгнення Росії в Україну. Водночас міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні.

Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну «штучно створеною істерикою». Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.

Натомість міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відкинув закиди Кремля і заявив, що Київ не планує наступальної військової операції на Донбасі.

Стягування російських військ

Ще з квітня 2021 року біля кордону з Україною та в окупованому Криму відбувалося значне підвищення військової активності. Тоді українська розвідка повідомляла, що РФ готується до дій, які мають спровокувати військову відповідь України на лінії зіткнення сторін на Донбасі.

22 квітня Росія оголосила, що починає відводити своїх військових від кордонів України, де вони нібито зібралися для навчань. Проте Київ у травні, а потім у вересні заявив, що російська армія залишається біля українського кордону.

За даними CNN, зараз адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість відправлення військових радників і додаткового озброєння в Україну через загрозу наступу Росії. Допомога може передбачати протитанкові ракети Javelin, міномети, а також переносні зенітно-ракетні комплекси «Стінгер».

Автор: Маркіян Климковецький