Науковці вперше виявили мікропластик у людській плаценті. Але чи шкодить він здоров'ю — поки невідомо
Італійські науковці вперше виявили мікрочастинки пластику за межами травної системи — їх знайшли у людській плаценті.
Результати дослідження оприлюднили в журналі Environment International.
Для проведення дослідження науковці залучили шість здорових жінок. Щоб виключити можливе потрапляння пластику під час пологів, акушери не використовували пластикові інструменти. Після пологів частини плаценти розділили на три групи: тканини дитини, тканини матері та плодова оболонка. Частинки пластику виявили в усіх жінок.
Усього було виявлено 12 частинок мікропластику неправильної або сферичної форми. Три з них були поліпропіленом. З інших виявили лише пігменти. Це були барвники, які містяться у фарбі, клеї, полімерах, косметиці та засобах особистої гігієни.
Мікропластик знайшли в усіх частинах плаценти: п'ять частинок виявили з боку плоду, чотири — з боку матері, три — у плодовій оболонці.
У дослідженні наголосили, що наявність потенційно небезпечних частинок у плаценті викликає занепокоєння. Проте зазначили, що потрібно провести подальші дослідження, аби оцінити вплив мікропластику на вагітність.
Що таке мікропластик?
Це частинки розміром менше ніж п'ять міліметрів, які є результатом деградації пластикових предметів, що перебувають у довкіллі. Частинки мікропластику можуть потрапити з довкілля до живих організмів.
Науковці поки не можуть дати остаточної відповіді, як мікропластик упливає на наш організм. Він може потрапити туди різними способами — від пакетованого чаю до пляшечок для дитячого годування. Однак точно відомо, що мікропластик містить речовини, які можуть негативно впливати на ендокринну систему людини.
У 2019 році вчені з'ясували, що за рік дорослі споживають у середньому 50 тисяч частинок мікропластику. Його вже виявляли в арктичних льодах, водопровідній воді, пилу, кухонній солі, меді та пиві, фекаліях людей і тюленів.
Автор: Остап Крамар