Фото:

Pxfuel

Група ірландських та канадських дослідників встановила, що пластикові пляшечки для годування молоком унаслідок нагрівання виділяють частинки мікро- й нанопластику, які потім потрапляють в організм дітей. Точний вплив цих частинок на здоров’я людей невідомий, тож науковці закликають якнайшвидше почати його вивчення.

Про це йдеться в науковій публікації у виданні Nature Food.

Дослідникам і раніше було відомо, що через воду та їжу (і навіть повітряним шляхом) в організм людей потрапляють частинки мікро- й нанопластику — наприклад, якщо ви п’єте чай у пакетиках чи воду з пластикових пляшок. Пластик — один із найбільших забруднювачів атмосфери: його знаходили і на дні океанів, і в Альпах.

Дослідження 2019 року, здійснене під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я, показало: дорослі за рік споживають у середньому 50 тисяч частинок мікропластику. Нині ж ірландські та канадські науковці під керівництвом Кірана Кокса з Університету Вікторії показали, що через годування з пляшечки діти споживають його в рази більше.

Дослідження почалося випадково: один із авторів, готуючи фільтр для іншого експерименту, виявив, що той постійно засмічувався мікропластиком. Виявилося, що це через лабораторне обладнання, виготовлене з поліпропілену — одного з найпоширеніших пластикових матеріалів.

Із поліпропілену, зокрема, виготовляють і пляшечки для годування дітей. Науковці взяли 10 різних пляшечок і зробили в них годувальну суміш, дотримуючись рекомендованих вказівок: стерилізували пляшечку окропом (95 градусів за Цельсієм) і збовтали суміш у ній із 70-градусною водою.

Фото:

Pxfuel

Як стерилізація, так і збовтування призвели до утворення великої кількості частинок мікропластику — їхня товщина менша, ніж у людської волосини, — і нанопластику, який настільки дрібний, що його й полічити точно неможливо (за оцінками, на літр рідини таких частинок трильйони).

Далі науковці поєднали отримані дані зі статистикою годування дітей із пляшечки в 48 регіонах світу. Виявилося, що в середньому за день протягом першого року життя дитина може проковтнути до 1,6 мільйона частинок мікропластику. У США, Австралії та Європі цей показник більший (понад 2 мільйони), бо дітей там із пляшечки годують частіше.

Що ж можна зробити, щоб запобігти потраплянню такої великої кількості пластику в дитячу суміш? Автори пропонують додатково промивати пляшечку після стерилізації: нагрівати воду в непластиковому контейнері, а після цього обмивати нею пляшечку тричі. Так кількість частинок пластику значно зменшиться.

«Останнє, що ми хочемо, — то це зайве лякати батьків, особливо тому, що ми не маємо достатньо даних про потенційні наслідки цих частинок для здоров’я. Але закликаємо відповідальні органи влади переглянути поточні стандарти приготування дитячої годувальної суміші в пластикових пляшечках», — каже професор Джон Боланд із Триніті Коледжу в Дубліні.

Поділитись: