Науковці зі Швейцарії розробили проєкт нового суперколайдера, покликаного розгадати загадки Всесвіту

Швейцарські науковці розробили проєкт ще потужнішого прискорювача часток. Учені припускають, що він зможе пояснити 95% загадок Всесвіту. Вартість проєкту становитиме щонайменше 15 млрд доларів США.

Про це пише BBC.

Новий колайдер називатиметься Future Circular Collider (FCC). Початкову вартість його будівництва оцінюють у 12 мільярдів фунтів стерлінгів, або приблизно 14,8 мільярда доларів. Якщо проєкт затвердять, то установка стане втричі більшою за Великий адронний колайдер (ВАК), який збудували поблизу Женеви у Швейцарії.

«Це інструмент, який дозволить людству зробити величезний крок уперед у відповідях на питання фундаментальної фізики та загадок Всесвіту», — сказала генеральна директорка CERN Фабіола Джанотті.

Найбільшим досягненням ВАК було виявлення нової частинки під назвою бозон Хіггса у 2012 році. Але відтоді науковцям так і не вдалося відстежити два «священних граалі» фізики — темну матерію та темну енергію.

ВАК має діаметр 27 кілометрів, який пролягає під землею на кордоні між Швейцарією та Францією на глибині до 150 метрів. Проєкт задумали ще в 1984 році, але через складність його вперше запустили тільки 2008-го.

Новий адронний колайдер FCC буде майже втричі більшим за ВАК. Його діаметр становитиме 91 кілометр.

Його планують побудувати у два етапи. У 2040-х роках він почне зіштовхувати між собою електрони. Вчені сподіваються, що збільшена енергія призведе до утворення великої кількості бозонів Хіггса, які можна буде детально вивчати.

Другий етап розпочнеться у 2070-х роках і потребуватиме потужніших магнітів, настільки вдосконалених, що їх іще не винайшли.

Науковці все ще шукають розгадку двох великих таємниць: по-перше, силу, що називається темною енергією, яка діє як протилежність гравітації та розштовхує об'єкти у Всесвіті, зокрема галактики; а друга — це темна матерія, яку неможливо виявити, але її присутність відчувається через гравітацію.

«Ми втрачаємо щось велике», — каже професорка Джанотті.

Понад 20 років тому багато дослідників із CERN передбачали, що ВАК знайде ці загадкові частинки. Але цього не сталося.

Критики кажуть, що з новим колайдером вдасться досягти успіху.

«Фізика елементарних частинок — це велика і добре фінансована з історичних причин дослідницька область, яка виросла з ядерної фізики й повинна скоротитися до розумних розмірів, можливо, до десятої частини свого нинішнього обсягу», — говорить фізикиня Сабіна Госсенфельдер із Франкфуртського інституту математичної філософії.

Водночас колишній головний науковий радник уряду Великої Британії, професор Девід Кінг вважає, що витрачати 12 мільярдів фунтів стерлінгів на проєкт було б «нерозважливо».

«Коли світ стикається із загрозами, пов'язаними з надзвичайною ситуацією з кліматом, чи не було б розумніше спрямувати ці дослідницькі кошти на зусилля зі створення керованого майбутнього?» — сказав Кінг.

Автор: Іван Д'яконов