«Не хочемо спамити»: Арахамія просить Разумкова поки що не надсилати законопроєкт про олігархів до Венеційської комісії
Лідер парламентської фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія просить голову Верховної Ради Дмитра Разумкова поки що не надсилати так званий законопроєкт про деолігархізацію до Венеційської комісії, оскільки його формат ще може змінитися після врахування правок.
Про це Арахамія заявив на брифінгу 10 вересня.
За його словами, представники кількох фракцій звернулися до Разумкова з проханням надіслати цей законопроєкт до Венеційської комісії, щоб отримати її оцінку.
Арахамія також надіслав листа до голови парламенту. Він «на правах монобільшості» попросив поки що цей проєкт закону не надсилати. Арахамія пояснив це великою кількістю правок, які ще будуть розглядати.
«Ми не проти, щоб він (законопроєкт — ред.) ішов на "Венеційку", але ми хочемо, щоб комісія отримала кінцеву редакцію закону. Бо зараз [депутати подали] 1200 правок», — зауважив він.
Арахамія додає, що «ніхто не знає», яким цей закон буде після того, як депутати розглянуть усі правки. Тому поки що Венеційській комісії, за його словами, нічого розглядати.
«Перша редакція зміниться суттєво, ми це розуміємо. Тому мені здається, що правильно надсилати на "Венеційку" кінцеву редакцію. Інакше ми просто будемо "спамити"», — додав лідер парламентської фракції.
Він зауважив, що Венеційській комісії надішлють уже ухвалений закон, адже вона оцінює кожен документ по 2-3 місяці. Україна, за словами Арахамії, не може стільки чекати.
Що про це думають в інших фракціях?
Представниця «Голосу» Соломія Бобровська нам у коментарі сказала, що «логічно спочатку переглянути правки», а вже потім надсилати цей законопроєкт до Венеційської комісії. Водночас вона додає, що фактично сам документ «не пропонує жодних механізмів та інструментів боротьби з олігархами».
Натомість народний депутат від «Європейської Солідарності» Микола Княжицький відмову монобільшості зараз передавати закон на оцінку вважає «страхом "слуг" того, що документ визнають неконституційним».
«Я вважаю сам цей закон абсурдним, тому ми подавали альтернативний. Очевидно, що його треба надсилати до Венеційської комісії, тому що він прямо суперечить Конституції України, і це скаже кожен. А "слуги", очевидно, цього бояться. Тому немає нічого дивного в тому, що вони [виступають] проти цього», — заявив він нам у коментарі.
Що передувало?
Раніше уповноважена Верховної Ради Людмила Денісова запропонувала Верховній Раді скерувати законопроєкт про олігархів до Венеційської комісії. Омбудсменка вважає, що в разі ухвалення документ надасть президенту й Раді нацбезпеки та оборони не передбачені Конституцією повноваження. І тоді закон успішно оскаржать у Конституційному Суді.
Зазначимо, що Венеційська комісія — це дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, який надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів європейським стандартам і цінностям.
Про який законопроєкт ідеться?
Ухвалений у першому читанні документ передбачає, що олігархом є людина, яка «має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті». Для таких людей мають створити окремий реєстр. Щоб бути олігархом, людина має відповідати трьом із таких чотирьох критеріїв:
- бере участь у політичному житті;
- має значний вплив на засоби масової інформації;
- є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, який має природну монополію або посідає монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку;
- має активів на мільйон прожиткових мінімумів (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).
Якщо ж людину визнають олігархом, на неї пропонують накласти такі обмеження:
- заборона фінансувати партії (ніби вони зараз відкрито це роблять);
- заборона купувати об’єкти великої приватизації;
- зобов’язання подавати електронну декларацію, як це роблять чиновники.
Про те, чи справді законопроєкт президента Зеленського призведе до деолігархізації, читайте у нашому матеріалі.
Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.