Разумков хоче, аби перелік олігархів визначала незалежна комісія, а не РНБО. Він уже подав свої правки до законопроєкту
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков подав правки до законопроєкту № 5599 про олігархів, у яких пропонує створити незалежну комісію при Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК), яка визначатиме перелік олігархів.
Про це він заявив в етері телеканалу «Україна 24».
За словами Разумкова, в чинному проєкті закону вказано, що визначати список олігархів має Рада національної безпеки і оборони. Разумков як член РНБО вбачає у цьому конфлікт інтересів, тому що представники бізнесу контактують із представниками влади.
Спікер парламенту зазначив, що рішення стосовно потрапляння до переліку так званих олігархів не повинні ухвалювати ті самі представники влади, з якими може контактувати бізнес.
«Це повинна бути незалежна комісія, яка може (і відповідні правки я теж подавав) працювати при НАЗК. Вона формується на конкурсній основі, є незалежною, є громадською», — вважає Разумков.
За його словами, незалежна комісія не буде потребувати додаткових коштів, адже її організаційний процес буде забезпечувати НАЗК. «Це усуне будь-які питання: "А чому той потрапив, а той не потрапив до переліку олігархів?"», — додав голова парламенту.
Як вказано на сайті Верховної Ради, народні депутати вже подали 1 230 правок до цього законопроєкту.
Боротьба з олігархами в Україні
Цей законопроєкт президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний 2 червня. Окрім того, питання про статус олігархів в Україні можуть першим винести на всеукраїнський референдум.
У РНБО раніше підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали. Пізніше міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в перелік точно потраплять Ігор Коломойський та Петро Порошенко.
Сам Коломойський говорив, що «морально готовий» бути визнаним олігархом на законодавчому рівні. А партія Порошенка «Європейська Солідарність» заявила, що ініціатива спрямована саме проти п'ятого президента, і звинуватила Зеленського в узурпації влади.
Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.
Що передбачає закон?
Ухвалений у першому читанні документ передбачає, що олігархом є людина, яка «має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті». Для таких людей мають створити окремий реєстр. Щоб бути олігархом, людина має відповідати трьом із таких чотирьох критеріїв:
- бере участь у політичному житті;
- має значний вплив на засоби масової інформації;
- є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, який має природну монополію або посідає монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку;
- має активів на мільйон прожиткових мінімумів (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).
Якщо ж людину визнають олігархом, на неї пропонують накласти такі обмеження:
- заборона фінансувати партії (ніби вони зараз відкрито це роблять);
- заборона купувати об’єкти великої приватизації;
- зобов’язання подавати електронну декларацію, як це роблять чиновники.
Про те, чи справді законопроєкт президента Зеленського призведе до деолігархізації, читайте у нашому матеріалі.
- Поділитися: