«Не сприймайте за чисту монету»: у Великій Британії заявили про неточності та маніпуляції у «злитих» документах
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що частина інформації зі «злитих» документів західної розвідки, яка поширюється у ЗМІ, є неправдивою та маніпулятивною.
Про це Воллес заявив журналістам під час робочої поїздки до Вашингтона, цитують Reuters та CNN.
Він відмовився коментувати конкретні теми у «злитих» документах, але заявив, що бачив у ЗМІ низку неточностей, навіть значних, а також маніпулювання інформацією.
Однак міністр визнав, що деякі витоки «можуть бути дещо компрометувальними, дещо важкими для низки країн».
«Але якщо ти Україна і ти воюєш, ти звикаєш до дезінформації, до витоків, до спроб злому, шпигунства, до замахів», — сказав він.
Воллес закликав громадськість скептично поставитися до витоку та порадив «не сприймати це за чисту монету».
На запитання, чи зашкодить витік інформації відносинам Великої Британії зі Сполученими Штатами та чи не посилить росію або послабить Україну, Воллес відповів: «Абсолютно ні».
«Ми всі вразливі до інформаторів, кротів. Я б хотів, щоб це було не так, але всі ми вразливі. Мені не подобається, що люди зливають мої чи чиїсь речі, але загалом це ціна, яку ми платимо за те, що ми ліберальна, відкрита демократія, де ми довіряємо людям», — сказав Воллес.
Тим часом «злиті» документи порушили питання і щодо самого Воллеса, пише The Guardian. Член британського парламенту від Консервативної партії Тобіас Еллвуд звинуватив міністра у приховуванні потенційного «воєнного акту» росії проти літака-розвідника Королівських ВПС у вересні 2022 року.
Бен Воллес звітував про цей інцидент у жовтні. Тоді він розповів, що російський Су-27 випустив ракету «поблизу» неозброєного літака Великої Британії, який патрулював над Чорним морем. росія тоді заявила, що це сталося через технічну несправність. Воллес також сказав депутатам, що Велика Британія не розглядає цей інцидент як навмисну ескалацію з боку росії.
Еллвуд поставив під сумнів інформацію, яку Воллес надав парламенту, оскільки, за даними ЗМІ, у «злитих» документах британський літак назвали «майже збитим».
А втім, через поїздку до США Воллеса не було в Палаті громад, щоб відповісти. Інший представник Міноборони — Джеймс Хіппі сказав, що не може прокоментувати зміст документів, попри те що вони масово поширювалися в ЗМІ.
«Те, що ці, очевидно, оприлюднені документи перебувають у відкритому доступі, не змінює їхню класифікацію і, отже, ступінь, у якому будь-який міністр чи чиновник може коментувати їхній контекст», — сказав він, відмовившись від детальної відповіді.
«Злиті» документи
Видання The New York Times заявило, що у Twitter і Telegram «злили» засекречені військові документи про плани США і НАТО щодо нарощування спроможностей української армії перед запланованим контрнаступом. Відтоді низка світових видань публікувала повідомлення з інших партій секретних документів, які нібито розкривають секрети американської безпеки щодо України, Близького Сходу, Китаю тощо.
Глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що США «перевернуть кожен камінь», щоб знайти джерело витоку. За даними ЗМІ, «злиті» документи з'явилися ще понад місяць тому на популярній серед геймерів платформі Discord.
13 квітня журналісти з'ясували, що причетним до витоку може бути користувач платформи Discord. Того самого дня ФБР затримало 21-річного нацгвардійця Джейка Тейшейру. А вже 14 квітня Тейшейрі висунули звинувачення.
У Сполучених Штатах не відкидають, що «злиті» засекречені документи західної розвідки могли бути підробленими. Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що навіть правдива секретна інформація зі «зливу» більше не актуальна.