Неандертальці, схоже, виявилися здібними до своєрідного мистецтва. Науковці знайшли у печері залишки фарби

Неандертальці, яких вчені вважали занадто примітивними та грубими для мистецтва, розмальовували сталагміти у печері на території сучасної Іспанії.

Про це свідчить дослідження, яке опублікували у PNAS, пише AFP.

Печера Ардалес розташовується на півдні Іспанії. У 2018 році науковці опублікували статтю про те, що знайшли там на сталагмітових стовпах пігмент червоної охри — колір нанесли приблизно 64 800 років тому, коли людина розумна ще не заселяла регіон.

Серед припущень було те, що, ймовірно, ці пігменти з'явилися природним чином, а не завдяки людині. Проте новий аналіз доводить, що природа тут ні до чого.

Так, склад і розміщення пігментів не відповідають природним процесам. Найімовірніше, пігменти нанесли на сталагміти «розбризкуванням та видуванням», кажуть вчені.

Крім того, текстура пігментів не збігається з природними зразками з інших печер. Отже, науковці роблять висновок, що пігменти походять від зовнішнього джерела.

Детальніший аналіз показав, що пігменти наносили на сталагміти в різні періоди. Упродовж декількох тисяч років вони поверталися до печери, щоб позначити її пігментами.

За словами науковці, важко порівнювати мистецтво неандертальців із настінними картинами доісторичних сучасних людей. Проте нове відкриття доводить, що неандертальці не були такими грубими, як здавалося.

Вчені кажуть, що залишки пігментів неандертальцями не є мистецтвом у вузькому значенні «створення предметів, зображень, музики тощо, які виражають почуття». Однак розмальовування печер є «результатом графічної поведінки, спрямованої на увічнення символічного значення простору».