«Неприпустимо для європейської країни»: глава Інституту нацпам'яті про марш до річниці створення СС «Галичина»
Голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович назвав «неприпустимим для європейської країни» прославлення військ СС. Так він відреагував на марш на честь річниці СС «Галичина» у Києві.
Про це Дробович написав у Facebook.
Очільник Інституту нацпам'яті зокрема розкритикував використання вишиванок під час маршу.
«Глорифікація військ СС — це неприпустимо для європейської країни, і я впевнений, що цього не підтримує абсолютна більшість українців. Історію треба вивчати, відкрито розбиратися у складних питаннях», — зазначив Дробович.
Він запропонував розібратися, чому з'являлися нацистські добровольчі підрозділи, чого прагнули люди, які там служили, щоб краще зрозуміти «причини й перебіг Другої світової війни, вдатися у суть нацистських та комуністичних злочинів».
Що передувало?
У Києві 28 квітня відбувся марш із нагоди 78-ї річниці створення дивізії СС «Галичина». Приблизно 500 людей колоною пройшлися з Арсенальної площі до Майдану Незалежності.
Натомість депутати від «Опозиційної платформи — За життя» Ілля Кива та Віктор Чорний ще перед маршем заявили, що вони проти такого заходу й створюють штаб із протидії фашизму.
Ексголова Інституту нацпам'яті й депутат від «Європейської Солідарності» Володимир В'ятрович також не підтримав ідею проведення маршу.
Що відомо про дивізію СС «Галичина»?
Це підрозділ у складі військ Ваффен-СС Німеччини, що існував у 1943-1945 роках і був укомплектований з українців переважно греко-католицького віросповідання. Майже усі вони були галичанами.
27 травня 2020 року Окружний адмінсуд Києва визнав незаконною заяву ексочільника Інституту нацпам’яті Володимира В’ятровича, що символіка дивізії СС «Галичина» не є нацистською, і зобов'язав Інститут «утриматися від розповсюдження таких висновків».
Водночас судді відхилили вимогу позивачки до Інституту «заборонити пропаганду символіки СС "Галичина"» й офіційно спростувати заяву В’ятровича.
Доповнено: Зрештою у вересні 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд рішення ОАСК скасував.