Невдалий старт в Айові: як пройшов перший відбір кандидата у президенти США від демократів

До президентських виборів у США ще майже дев’ять місяців. Але кандидати від демократичної партії вже обирають, хто ж змагатиметься з чинним президентом Дональдом Трампом — фактично єдиним кандидатом від республіканців. 

Якщо до цього змагання між демократами відбувалося у форматі телевізійних дебатів, то тепер це будуть кокуси та праймеріз. Третього лютого перші кокуси відбулися у штаті Айова. Поки відомі результати підрахунку лише 62% голосів: уперед з 27% вирвався Піт Бутіджедж. Він залишив позаду трійку колишніх лідерів: Берні Сандерса (25%), Елізабет Воррен (18%) і Джозефа Байдена (16%).

hromadske розповідає головне, що треба знати про кокуси в Айові, й шанси головних кандидатів на президентське крісло. А також пояснює, скільки кіл складної виборчої системи США ще доведеться пройти демократам, щоби хтось із них міг конкурувати з чинним президентом.

Що таке праймеріз і кокуси?

Із лютого по червень в кожному американському штаті відбудуться свого роду «мінівибори» кандидатів для участі у виборах у листопаді 2020-го.

Залежно від населення, кожен штат має певну кількість делегатів, які беруть участь у з’їздах партій цих «мінівиборів» — як правило, в липні. Кількість делегатів, які підтримують того чи іншого кандидата, залежить від відсотка голосів, які той набрав. А якщо хтось із претендентів вирішить вийти з гонки дочасно, то він сам може вирішити, до кого перейдуть його делегати.

«Мінівибори» в штатах відбуваються у двох форматах — праймеріз і кокуси. Із праймеріз усе просто — це те саме, що й звичне нам голосування. Американці відмічають у бюлетенях ім’я їхнього фаворита і кидають його в урну. У деяких штатах брати участь у праймеріз можуть лише ті, хто зареєструвався як демократ. В інших — всі охочі, навіть ті, хто не підтримує жодну з партій.

А от кокуси взагалі не схожі на традиційні вибори. Кожен виборець у штаті приходить до певного місця. Це може бути церква, школа чи навіть урядова будівля. Тут він публічно виголошує свою підтримку тому чи іншому кандидату. Іншими словами, таємниці голосування тут немає. Зате, як правило, саме тут збираються найвідданіші прихильники кандидатів.

Прихильники Піта Бутіджеджа на кокусі «Піт за Америку» в Drake University Bell Center у місті Де-Мойн, штат Айова, США, 3 лютого 2020 рокуEPA-EFE/GARY HE

Праймеріз та кокуси відбуваються за округами. Відсоток голосів, від якого залежить кількість делегатів, підраховується як за округами, так і за штатом у цілому.

Утім, кокуси мають одну особливість. Аби претендент на номінацію таки отримав своїх делегатів, він має отримати не менше певного відсотка голосів в окрузі. В Айові, приміром, це 15 відсотків. Інакше його прихильники переходять до іншого кандидата за їхнім вибором.

Хоча праймеріз і кокуси відбуваються із лютого по червень, вже до 17 березня штати оберуть 60% делегатів від Демократичної партії, а до 29 квітня — 90%. А все — через «супервівторок» третього березня. Цей день вважається важливою віхою в передвиборчій боротьбі, адже тоді праймеріз і кокуси відбуваються одночасно в 14 штатах.

Тож, найімовірніше, ім’я остаточного висуванця чи висуваниці від демократів на виборах президента США стане відомим ще до липня. Тоді його ім’я просто урочисто оголосять на з’їзді Демократичної партії.

Підрахунок голосів на кокусах Демократичної партії в американському штаті Айова у спортивному залі Вищої школи Лінкольна у місті Де-Мойн, США, 3 лютого 2020 рокуEPA-EFE/CRAIG LASSIG

Збій у системі

Айова — вже традиційне місце проведення перших демократичних кокусів перед президентськими виборами. Вони відбуваються тут з 1972-го. Хоча це невеликий і не найважливіший штат, результати змагання тут, як показує досвід, мають великий вплив на подальшу виборчу кампанію.

Двоє попередніх президентів США — Барак Обама та Джордж Буш-молодший — спершу перемогли в Айові, а тоді стали кандидатами від своїх партій — демократів та республіканців відповідно. За останні 35 років жоден учасник, який програвав в Айові та Нью-Гемпширі, не став кандидатом у президенти.

Тому усі кандидати й цього разу покладали на Айову великі надії. Втім, сталася прикрість: результати кокусів, які мали бути відомі вже за кілька годин після їхнього завершення, затягнулися майже на добу. А це задало не надто позитивний тон подальшим змаганням. Видання Poltico взагалі назвало такий почин «смертю Айови», тобто провалом демократами можливості добре показати себе.

Сенаторка від Массачусетса Елізабет Воррен вітає своїх прихильників на кокусі у конференц-центрі у місті Де-Мойн, штат Айова, США, 3 лютого 2020 рокуEPA-EFE/MATT MARTON

У Демократичній партії заявили, що затримка пов’язана з «контролем якості» та «невідповідностями», які виникли через тестування нової системи для голосування. «Це не злам і не вторгнення. Це проблема зі звітністю — додаток не відкривався», — пояснила менеджерка з комунікацій Демократичної партії в Айові Менді Макклюр. За її словами, складність виникла при підрахунку даних з майже 1700 виборчих дільниць. А голова партійної організації штату Трой Прайс запевнив, що додаток записав результати коректно, втім тепер відтворює неповні дані.

На деяких дільницях додаток і не планували використовувати, але традиційний збір даних телефоном теж не зовсім спрацював. Часом ті, хто дзвонив, теж мусили довго чекати, поки їх з’єднають з оператором.

Затримка результатів сильно обурила деяких кандидатів, зокрема одого з головних претендентів на статус кандидата в президенти від демократів — ексвіцепрезидента Джо Байдена. Його юрист надіслав листа зі скаргою до керівництва Демократичної партії в Айові. А бізнесмен і нині один із кандидатів Ендрю Янґ написав у своєму Twitter: «Імовірно, було б добре мати президента та уряд, які тямлять у технологіях, щоби подібні випадки більше не траплялись».

Дональд Трамп, звісно ж, скористався можливістю поглузувати з демократів. «Кокуси демократів — це просто тотальна катастрофа. Нічого не працює — отак вони й правили країною. Пригадайте лишень сайт присвячений Obamacare (система медстраховок, започаткована експрезидентом Бараком Обамою, — ред.) за 5 мільярдів доларів, який мав би коштувати 2% від цієї суми. Єдина людина, яка може заявити про свою велику перемогу в Айові, — це Трамп», — написав президент.

Ексвіцепрезидент США Джо Байден (ліворуч) з дружиною Джілл Байден на кокусі у місті Де-Мойн, штат Айова, США, 3 лютого 2020 рокуEPA-EFE/JIM LO SCALZO
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

Четвірка лідерів

Цікавою була реакція більшості кандидатів на затримку результатів. Хоча остаточного переможця ще не визначили, вони вже встигли виголосити переможцями себе та впевнено попрямували до Нью-Гемпшира. Там має відбутися наступний етап голосування — перші праймеріз.

Наприклад, так вчинив сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс. Його виборчий штаб оприлюднив свої підсумки кокусів, згідно з якими Сандерс здобув 28,6%.

Трохи менше, якщо вірити цій статистиці, у мера міста Саут-Бенд у штаті Індіана Піта Бутіджеджа — 25,7%. Таким чином, серед лідерів гонки опинились найстарший і наймолодший кандидат. Сандерсу — 78 років, Бутіджеджу — 37. З більшим відривом від лідерів відстали Елізабет Воррен та Джо Байден.

До цього ситуація виглядала інакше. Трійка лідерів серед учасників перегонів від Демократичної партії стала зрозумілою ще під час перших дебатів влітку й восени 2019-го. Найкращі показники напередодні кокусів були у Джо Байдена — 26%. Йому не завадило навіть те, що його ім’я з осені фігурує в скандалі з імпічментом Трампа.

Республіканці вже пообіцяли помститися за чинного президента. Якщо Байден таки переможе Трампа на виборах, вони хочуть одразу ж почати проти нього процедуру імпічменту. Усе через діяльність сина Джо Байдена Гантера в Україні, коли той був у складі ради директорів газовидобувної компанії Burisma.

Друге місце посідав Сандерс з 20%, третє — сенаторка від Массачусетса Елізабет Воррен з 15%.

Сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс (в центрі) з дружиною звертається до своїх прихильників на кокусі у місті Де-Мойн, штат Айова, США, 3 лютого 2020 рокуEPA-EFE/CRAIG LASSIG

Байдена, насамперед, підтримують ті, хто ностальгує за епохою Барака Обами. Тоді Байден був віцепрезидентом, і тепер багато в чому хоче продовжувати лінію політики попереднього президента. Головний козир Байдена — його величезний досвід у політиці. Він 36 років був сенатором від штату Делавер.

Втрату Байденом лідерства на кокусах можна пояснити тим, що у перших двох штатах, де відбуватимуться обрання делегатів, — Айові та Нью-Гемпширі — його підтримка слабша, ніж у Сандерса.

Позиції Сандерса та Воррен багато у чому збігаються, і їхній електорат у чомусь подібний. Вони довгий час разом працювали в Сенаті, і обидва є представниками лівого прогресистського крила Демократичної партії. Якщо Байден програму медстрахування Обами Obamacare вважає єдино правильною, то Воррен і Сандерс на дебатах виступали за загальне медичне страхування та безкоштовні медичні послуги Medicare for all.

А ось Піт Бутіджедж симпатії виборців та непоганий рейтинг здобув, насамперед, завдяки своїй інакшості. Він молодий, гей, служив в Афганістані, знає сім мов і двічі був мером свого рідного містечка в Індіані. До речі, Бутіджедж опосередковано причетний до затримки результатів кокусів. Бо це саме він заплатив компанії Shadow десятки тисяч доларів за додаток, який не спрацював, як планувалося.

Мер міста Саут-Бенд штату Індіана Піт Бутіджедж (ліворуч) із своїм чоловіком Частеном Глезманом на кокусі «Піт за Америку» в Drake University Bell Center у місті Де-Мойн, штат Айова, США, 3 лютого 2020 рокуEPA-EFE/GARY HE

Тактична перемога Блумберга

Попри символічне значення Айови як першого штату, де обирають номінанта на президентське крісло, робити передчасні висновки все ж зарано, вважає Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету ім. Мечникова.

«Що впадає у вічі — то це впевнений виступ Бутіджеджа. За опитуваннями він не був на перших ролях, а тут (в Айові — ред.) — навпаки. А Байден, певно, і не очікував на кращий результат. Усе лише починається — результати в Айові на рівні перших чотирьох-п’ятьох лідерів», — говорить експерт у коментарі hromadske.

Дубовик пояснює: наступні кокуси та праймеріз відбудуться в межах іншої регіональної специфіки. «Тому в усіх лідерів передвиборчих перегонів від демократів лишається серйозна мотивація їх продовжувати. Видається, що вона ще буде досить довгою, і не скоро стане відомо, кого ж від (Демократичної — ред.) партії номінують на вибори».

І, схоже, щонайменше один із кандидатів робить ставку саме на майбутню боротьбу.

Медіамагнат Майкл Блумберг останнім серед демократів заявив про своє бажання позмагатися за президентське крісло. Саме через пізню реєстрацію мільярдер не брав участі в кокусі в Айові.

Натомість він змагається за виборців у Каліфорнії. Це найбільш населений штат США, на який припадає 415 делегатів. Це вдесятеро більше, ніж на Айову. А ще того ж 3 лютого там розпочалися попередні праймеріз: каліфорнійці, які живуть за кордоном, надсилають свої бюлетені поштою.

Праймеріз у Каліфорнії відбудуться 3 березня, в так званий «супервівторок». Тож, можливо, Блумберг здобув тактичну перемогу, «пропустивши» Айову.