Невідому хворобу, на яку страждали американські дипломати на Кубі та в Китаї (і в якій підозрювали РФ), виявили й у США
Із 2016 року американські дипломати на Кубі, а пізніше й у Китаї повідомляли про невідому хворобу (її назвали «гаванський синдром»). Вашингтон припускав, що за нею могли стояти російські спецслужби, а тепер офіційно визнав випадки хвороби й у США.
Про це заявила прессекретарка Білого дому Джейн Псакі під час брифінгу 7 травня.
У відповідь на питання журналіста про випадки «гаванського синдрому» у США, про який до цього повідомляли ЗМІ, Псакі сказала, що адміністрація та спецслужби займаються їх розслідуванням, але наразі не знають про причини виникнення хвороби.
Водночас речниця Білого дому зазначила, що «переважна більшість» випадків «гаванського синдрому» була виявлена за кордоном, а інформацією про кількість її випадків у США вона не володіє.
Наприкінці квітня CNN із посиланням на джерела писав про розслідування американськими спецслужбами двох випадків захворювання, схожого на «гаванський синдром», один із яких був зафіксований неподалік Білого дому.
Історія «гаванської хвороби»
У 2016-2017 роках дипломати США й Канади на Кубі почали скаржитися на запаморочення, втрату рівноваги, слуху та тривожність. А у 2018-му США вивезли з китайського міста Гуанчжоу декількох дипломатів, у яких помітили схожі симптоми.
Американські науковці у 2019 році припустили, що причиною симптомів міг стати вплив специфічного звуку. Тоді Вашингтон звинуватив Кубу у використанні звукової зброї, яка «спричинила патології в мозку дипломатів». Куба звинувачення відкидала.
У наступному дослідженні Національної академії наук США, яке вийшло в грудні 2020 року, «гаванський синдром» пов'язали зі спрямованими радіочастотними хвилями. Інше можливе пояснення — вплив «психологічних та соціальних факторів».
Американські посадовці тоді припускали, що за атаками на дипломатичний персонал могла стояти Росія — адже вплив радіочастотних хвиль на людей досліджували в Радянському Союзі. Крім того, симптоми «гаванського синдрому» виявляли і в американців у Росії та Узбекистані.