Влада США повернула Кубу до переліку країн-спонсорів тероризму. Чому?

США повернули Кубу в перелік країн—спонсорів міжнародного тероризму — нібито через надання притулку терористам.

Про це йдеться в заяві державного секретаря країни Майка Помпео, опублікованого на сайті Державного департаменту.

Там зазначено, що таке рішення ухвалили через «неодноразову підтримку актів міжнародного тероризму», оскільки Куба «надавала терористам притулок».

Зокрема, як вказує Помпео, Куба прихистила членів колумбійської Армії національного визволення, яка у США визнана терористичною організацією. Також там нібито від правосуддя ховаються американські злочинці.

«Кубинський режим здійснює цілу низку зловмисних дій по всьому регіону. Кубинська розвідка проникла в служби безпеки та збройні сили Венесуели, допомагаючи Ніколасу Мадуро зберігати владу над своїм народом і дозволяючи терористичним організаціям діяти в регіоні», — заявив Помпео.

Міністр закордонних справ Куби Бруно Родрігес Паррілья назвав дії влади США «лицемірними».

«Ми засуджуємо лицемірне і цинічне поводження США, які проголосили Кубу державою, що підтримує тероризм», — написав він у своєму Twitter.

Включення Куби в перелік спонсорів тероризму дає можливість США вводити санкції щодо посадовців і країн, залучених у торгівлю з країною. Також можна вводити обмеження на іноземну допомогу, заборону на експорт і продаж товарів оборонного призначення, контроль за експортом товарів подвійного призначення.

Відносини США й Куби

Куба наразі є однією з чотирьох країн світу, де офіційно панує комуністична ідеологія. Країни офіційно ворогують після утвердження на Кубі комуністичної влади у 1950-60-х роках і так званого інциденту в Затоці Свиней, коли американські військові намагалися цю владу на Кубі повалити.

Зовсім зіпсувалися відносини Куби і США у 1962 році після Карибської кризи, коли Штати запідозрили СРСР у розгортанні ядерного арсеналу на острові. Цю подію історики називають одним із найгарячіших моментів «холодної війни», який ледве не переріс у ядерну війну.

Сполучені Штати вперше включили Кубу в список країн-спонсорів тероризму в 1982 році. Причиною стала нібито підтримка партизанських загонів у країнах Центральної й Південної Америки.

Майже через 30 років, у 2015-му, за ініціативи адміністрації тодішнього американського президента Барака Обами відбулися перші за пів століття переговори між главами дипломатичних відомств США та Куби, а в тому ж році Кубу виключили зі списку країн-спонсорів тероризму. Так Обама прагнув нормалізувати ситуацію в Карибському регіоні.

Але президент Дональд Трамп після приходу до влади вирішив скасувати більшість американсько-кубинських домовленостей. У червні 2017-го він скасував «односторонні» угоди з Кубою і висловився за збереження санкцій США щодо Куби. Пізніше США вислали 15 кубинських дипломатів.