«Ніхто не хоче дратувати Росію»: віцепрем'єрка Стефанішина пояснила, чому НАТО зволікає з наданням Україні ПДЧ
Віцепрем'єр—міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що країни НАТО поки що не поспішають надавати Україні план дій щодо членства, тому що не хочуть дратувати Росію.
Про це вона сказала під час конференції «Демократія у дії».
Стефанішина наголосила, що нам дуже важливо порушувати питання щодо приєднання України до НАТО. Однак, за її словами, зараз ми не чуємо конкретних відповідей від Альянсу щодо того, коли це приєднання може статися.
«Якщо ми говоримо про наших партнерів, і я говорю не тільки про США, а також про Нідерланди, інші країни Бенілюксу, Німеччину — ніхто не хоче дратувати Росію. І ми часто чуємо, що лише коли зміниться керівництво Росії, тоді Україна почує відповідь», — сказала Стефанішина.
Вона додала, що пасивність НАТО у питанні приєднання нових країн не зупинить Росію, і прикладами цього є вторгнення цієї країни у Грузію та Україну. За словами урядовиці, у цій ситуації йдеться не про те, що ми не повинні дратувати Росію, а про те, що нашим державам потрібно захищатися від агресора.
Україна, НАТО, ПДЧ
Для вступу в НАТО кожна країна-кандидат має виконати так званий план дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програму з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.
Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.
Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжується. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.
14 червня має відбутися саміт країн-членів НАТО. Україну, як і інших партнерів Альянсу, що не є його членами, на захід не запросили. Водночас президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що на саміті запланували обговорити «дорожню карту» для України щодо виконання нею кроків для вступу в Альянс.