Генсек НАТО Єнс Столтенберг розповів, чому Україну та інших партнерів Альянсу не покликали на саміт

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що у саміті НАТО у червні не будуть брати участь країни—партнери. Захід триватиме день та буде лише для членів Альянсу.

Про це Столтенберг сказав на пресконференції 31 травня.

«Саміт буде тільки для членів Альянсу, тому що це порівняно короткий саміт ㅡ одноденний. Наступного разу, можливо, ми виділимо більше часу, і тоді, ймовірно, будуть зустрічі з партнерами на вищому рівні», ㅡ сказав він.

Водночас генсек НАТО не сказав, коли ж буде можлива зустріч високого рівня з партнерами.

А що кажуть у МЗС?

Очільник Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба казав, що не може зрозуміти, як на тлі російської агресії проти України та членів Альянсу НАТО може проводити закриту зустріч та не запрошувати Україну.

«Ми розуміємо бажання союзників провести закритий саміт, щоб обговорити трансатлантичну єдність, приклади таких самітів були, зокрема у 2017 році в Брюсселі. Але, якщо чесно, ми абсолютно не розуміємо, як можна проводити закритий саміт НАТО на тлі агресивних дій РФ... Цього ми зрозуміти не можемо, як можна не знайти формату участі України в саміті цього року», ㅡ сказав Кулеба на пресконференції 26 травня, пише «Інтерфакс-Україна».

Саміт Північноатлантичного Альянсу відбудеться 14 червня в Брюсселі. Президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що на зустрічі запланували обговорити «дорожню карту» для України щодо виконання нею кроків для вступу в Альянс.

Однак уже з 6 травня у ЗМІ поширювалася інформація, що Україну не будуть запрошувати на саміт. А Білий дім скоригував заяву своєї представниці, прибравши з неї пряму згадку про підтримку членства України в Альянсі.

Та варто зазначити, що очільників інших держав на саміти НАТО запрошують далеко не завжди: на Лондонський саміт у 2019-му до 70-річчя Альянсу запрошували лише членів НАТО. А вже наступного року п'ятий президент Петро Порошенко був присутній на липневому саміті НАТО.