Німеччина й Фінляндія повернули своїх громадянок із таборів ІДІЛ. Цього довго не хотіли робити через підозри в тероризмі
Німеччина та Фінляндія репатріювали п’ятьох жінок та 18 їхніх дітей із таборів у Сирії, де нині мешкають підозрювані у зв’язках із «Ісламською державою» (ІДІЛ) — терористичною організацією, офіційно переможеною у країні в 2019 році.
Як повідомляє DPA з посиланням на міністра закордонних справ Німеччини Гайко Мааса, в Німеччину репатріювали трьох жінок із 12 дітьми. Зробили це з гуманітарних міркувань — через їхнє погане здоров’я та ризики для їхнього життя.
По поверненні жінок арештували за підозрою у ймовірній участі в діяльності ІДІЛ, передають SVR і Der Spiegel. Їх називають «жінками джихадистів»; одна з них начебто вирушила в Сирію й доєдналася до терористів у 15-річному віці.
У Фінляндію повернули двох жінок із шістьома дітьми, повідомило міністерство закордонних справ країни. Чи проводитимуть щодо них розслідування, в заяві відомства не уточнюється.
За даними МЗС Фінляндії, в таборах для колишніх членів сімей терористів ІДІЛ нині перебувають понад 3000 іноземок і 6000 дітей, із них близько 300 жінок і 600 дітей — із європейських країн.
У чому проблема репатріації жінок із таборів для колишніх ІДІЛівців?
Після розгрому ІДІЛ у Сирії у 2019 році сотні європейців, які до того доєдналися до лав терористичної організації, опинилися у таборах на півночі Сирії, якими керують курди. Більшість із них — це жінки з дітьми, що народилися від терористів.
Уряди європейських країн підозрюють таких жінок у зв’язках із ІДІЛ чи тероризмі, а тому неохоче репатріюють їх на батьківщину. У деяких випадках їх навіть позбавляють громадянства — як це сталося у випадку з британкою Шамімою Беґам.
Утім правозахисні організації закликають країни Європи повернути своїх громадян. Вони стверджують, що якраз тривале перебування жінок із дітьми в таборах загрожує їхній радикалізації та погіршує їхнє здоров’я.