Низка країн Європи планує створити спільну дипмісію в Афганістані, де зараз правлять таліби ㅡ Макрон
Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що декілька європейських країн працюють над відкриттям спільної дипломатичної місії в Афганістані. Це має дати змогу їхнім послам повернутися у країну, де править угруповання «Талібан».
Про це пише Reuters.
Після того, як таліби захопили владу в Афганістані, США та західні країни закрили там посольства та відкликали своїх дипломатів. Наразі країною править уряд бойовиків угруповання, головні члени якого перебувають під санкціями США та ООН.
Попри те, що офіційно країни не визнають уряд талібів, вони все ж закликають «Талібан» дотримуватися своїх обіцянок щодо інклюзивності в уряді, прав жінок та інших вразливих груп.
Під час візиту в Доху (Катар) Макрон заявив журналістам, що Франція міркує над організацією між кількома європейськими країнами для спільної дипломатичної місії, яка б дозволила послам західних країн бути присутніми в Афганістані.
«Це інший демарш, ніж політичне визнання або політичний діалог із "Талібаном" [...] У нас буде представництво, щойно ми зможемо його відкрити», ㅡ сказав Макрон, додавши, що досі необхідно розв'язати питання безпеки.
Окрім того, у вересні Рада Євросоюзу оприлюднила висновки щодо подальших дій в Афганістані, де підкреслила, що залежно від ситуації з безпекою у Кабулі могла б бути «мінімальна присутність ЄС» для гуманітарної допомоги, моніторингу ситуації, координації та підтримки виїзду громадян ЄС із країни тощо.
Що сталося в Афганістані?
Після оголошення про виведення західних військ в Афганістані почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
Після захоплення влади талібами західні країни евакуювали своїх громадян та деяких афганців. За два тижні з Афганістану вивезли понад 120 тисяч людей, однак тисячі людей досі не можуть виїхати. Україна вивезла з Афганістану понад сім сотень людей на сімох евакуаційних рейсах, зокрема й громадян інших країн.
Таліби обіцяли не запроваджувати сувору систему шаріату за середньовічним зразком, яка передбачає значні порушення права людей. Проте реальна ситуація свідчить, що «Талібан» обіцянки не дотримався.