Нові альянси — перспективна історія, але до кінця війни вони нам «не світять» — аналітикиня
Поки тривають перемовини представників росії та України, українська делегація сухо повідомляє про проміжні результати. Але від спікерів влади лунають сигнали, що серед варіантів обговорюється і відмова України від НАТО.
Про це заявила аналітикиня Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Марія Золкіна в етері hromadske.
Вона заявила, що протягом останнього тижня практично від усіх спікерів від влади йде критика допомоги від Альянсу. В основному претензії концентруються двох аргументах: начебто НАТО Україні не допомагає або ж ця допомога є мізерною та нібито на Україну в НАТО не чекають.
На думку Золкіної, якщо зараз Україна самостійно відмовиться від прагнення вступити до НАТО, то пізніше, коли до цієї ідеї повернуться знову, опір буде більшим. «Ми цією самостійною відмовою закріпимо те, що росія визначатиме, приєднуватися Україні до НАТО, чи ні», — каже експертка.
Вона додала, що зараз владою обережно пропонуються оборонні альянси із союзниками як альтернатива членству в НАТО. На думку Золкіної, це теоретично правильний напрямок, яким і має рухатися Україна. А після війни цілком можуть з'явитися нові оборонні або військово-політичні альянси за принципом стратегічних інтересів або ризиків для держав, які зазнають серйозних змін НАТО та ЄС.
Втім, аналітикиня зазначає, що союзники України не будуть готові надати нам конкретні гарантії безпеки, поки триває війна.
«Союз U-24 — це перспективна історія, але до кінця конфлікту вона нам не світить, так само як і двосторонні альянси з Великою Британією, США, Польщею і так далі. Причина, з якої наші західні союзники до цього не готові, така сама, чому нас не хочуть брати в НАТО, умовно кажучи, вже завтра, — бо вони вважають, що це лише призведе до ескалації конфлікту, що вони будуть автоматично росією як учасники конфлікту і стануть об'єктом російської агресії», — каже Золкіна.