Новий механізм ЄС дозволить покрити 45% дефіциту бюджету України до 2027 року — глава Єврокомісії
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що новий механізм ЄС для фінансової підтримки України до 2027 року дозволить покрити близько 45% бюджетного дефіциту України.
Про це вона повідомила під час виступу на Конференції з питань відновлення України в Лондоні.
20 червня Єврокомісія запропонувала запровадити новий механізм фінансової підтримки для України на суму 50 млрд євро. Глава ЄК пояснила, що до 2027 року залишковий бюджетний дефіцит України становить приблизно 60 млрд євро. Потреби у швидкому відновленні складають приблизно 50 млрд євро. Тобто, у підсумку непокритих — 110 млрд євро до 2027 року.
«Тому вчора я запропонувала державам-членам ЄС покрити 45% цього дефіциту, тобто загалом 50 мільярдів євро для України. Ми працюватимемо разом із Україною над відповідним планом інвестицій і реформ. Цей план також може стати дороговказом для всіх міжнародних донорів, включно із приватним сектором. Він сприятиме нашій координації та максимізує наш вплив», — сказала Урсула фон дер Ляєн.
Що відомо про цей механізм ЄС?
Європейська комісія пропонує створити комплекс фінансування на 50 мільярдів євро у формі грантів та позик, який забезпечить послідовну та передбачувану підтримку України на період 2024–2027 років.
Механізм фінансуватиметься трьома шляхами:
- коштом грантів із бюджету ЄС;
- від позик, залучених на ринках капіталу;
- із надходжень від заморожених російських активів. До літніх канікул Єврокомісія планує подати законопроєкт щодо таких активів.
Як зазначає Єврокомісія, фонд є «гнучким» механізмом, оскільки передбачається, що він зможе підтримувати мінливі потреби України на тлі російської агресії.
Надалі Європейський парламент і Рада мають розглянути цю пропозицію в межах середньострокового пакета Багаторічної фінансової програми ЄС (MFF). Після ухвалення Україні запропонують подати свій план із зазначенням запланованих реформ та інвестицій.