Новий очільник Нацбанку пообіцяв допомогти економіці дешевими кредитами

Новопризначений голова Національного банку Кирило Шевченко заявив, що продовжить політику зниження розміру облікової ставки, а також почне тісніше співпрацювати з урядом, щоб знизити вартість кредитів.

Про це Шевченко повідомив під час свого офіційного представлення працівникам Нацбанку, яке відбулося у будівлі установи за участю президента Володимира Зеленського та уряду 20 липня, передає кореспондент hromadske.

«НБУ має продовжувати політику зниження облікової ставки, яка зрештою призведе до здешевлення кредитів для кінцевого бенефіціара — позичальників банків», — заявив Шевченко.

Також він зазначив, що планує працювати над тим, аби банки вкладали свої гроші у кредити бізнесу та населенню, а не інвестували їх у депозитні сертифікати НБУ або ж облігації внутрішньої державної позики.

«НБУ має збалансувати (кредитні — ред.) портфелі банків: з одного боку — посилити роботу зі зниження частки проблемних кредитів. З іншого — обмежити використання довгострокових цінних паперів, які банки купують замість кредитування підприємств», — додав Шевченко.

Зазначимо, що перше засідання монетарного комітету НБУ щодо облікової ставки має відбутися вже у четвер, 23 липня. Саме тоді НБУ має ухвалити рішення щодо того, чи змінювати розмір облікової ставки, а відтак — розмір ставки, під яку банки отримують кредити рефінансування від НБУ.

Нагадаємо, на початку червня НБУ знизив облікову ставку до рекордно низького показника — 6%.

Своє рішення Нацбанк ухвалив на тлі наднизької інфляції в Україні, яка за підсумками травня 2020 року знизилася до 1,7% (у річному вимірі).

Під час попереднього засідання монетарного комітету НБУ облікову ставку знизили на 2 процентних пункти — з 10% до 8% річних, а 12 березня Нацбанк знизив облікову ставку з 11% до 10% річних.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців заощаджувати більше грошей. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.