Банкір, голова правління АБ «УКРГАЗБАНКУ» Кирило Шевченко під час пресконференції благодійного фонду «Безпечне небо» в УНІАН, у Києві, 12 лютого 2020 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав / УНІАН

16 липня з подачі Володимира Зеленського Верховна Рада призначила головою Національного банку України очільника державного Укргазбанку Кирила Шевченка. Банкір із понад 25-річним стажем замінить Якова Смолія на посаді банківського регулятора. Хто такий Кирило Шевченко та які зміни в управлінні НБУ він може принести?

Хто він такий? 

Кирилу Шевченку 47 років. Він народився в російському місті Тула, а дитинство провів на Донбасі. У шкільні роки працював на шахті й дописував у місцеву газету. «У мене був вибір між двома професіями. Я хотів стати журналістом і навіть писав статті для місцевої газети "Стаханівський прапор". Але зрозумів, що більше шансів усе-таки вступити туди, де потрібні знання точних наук», — повідомив Шевченко в інтерв'ю, яке дав напередодні виданню dsnews.

Кар'єру в банківському бізнесі починав із рядових посад в “Українському кредитному банку” (нині «А-Банк», належить родині Суркісів) у 1994 році. Свого колишнього безпосереднього керівника Олександра Олійника в цьому банку Шевченко зробив своїм радником уже на посаді голови правління Укргазбанку.

До 2009 року Кирило Шевченко встиг попрацювати в банках «Аваль», «Фінанси та кредит» (Костянтина Жеваго, банк визнали неплатоспроможним у вересні 2015 року), Державній іпотечній установі. У 2009 році був радником тодішньої голови українського уряду Юлії Тимошенко.

Укргазбанк — один із чотирьох державних банків в Україні (решта три — ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк). Його націоналізували після Світової фінансової кризи 2008-2009 років. Спочатку в цей банк Шевченко влаштувався як член наглядової ради, а згодом став заступником голови правління.

Згодом, у 2010 році, він придбав власний банк — «Терра» (нині його ліквідовано). Власником банку Шевченко пробув недовго, до 2012 року, потім його продали. До Укргазбанку Кирило Шевченко повернувся у 2015 році, здобувши перемогу в конкурсі на голову правління цього банку. Цей захід був першим в історії України відкритим конкурсом на посаду голови правління державного банку. Його провели в межах реформи корпоративного управління в державних установах. Тоді в конкурсі брали участь іще 20 претендентів.

Що він зробив на попередньому місці роботи? 

Укргазбанк позиціонує себе як перший в Україні «зелений» банк. У 2015 році Кирило Шевченко обрав бізнес-модель банку, орієнтовану на кредитування об'єктів альтернативної енергетики. Згодом Укргазбанк приєднався до Green Banking Network (мережа «зелених» банків, що була створена у 2015 році після підписання Паризької угоди). «За результатами 2014-го року в нас було 3,4 млрд грн збитків. І весь 2015 рік ми присвятили тому, щоб вийти зі збитків, повернути банк до стану активного гравця ринку. Нам це вдалося, і за 2015-й рік банк уже отримав прибуток — приблизно 250 млн гривень», — повідомив сам Шевченко. За підсумками 2019 року Укргазбанк отримав 1,29 мільярда гривень прибутку.

Наразі Укргазбанк — єдиний державний банк, який наблизився до приватизації. 11 листопада 2019 року Міжнародна фінансова корпорація (IFC), що входить до структури Світового банку, затвердила угоду, у межах якої вона може отримати 20% акцій Укргазбанку. Цією угодою передбачено, що IFC видає Укргазбанку кредит на 30 мільйонів євро терміном на 5 років. Відповідно до умов угоди, IFC залишає за собою право стягнути заборгованість за цим кредитом не грошима, а акціями банку. Іншими словами, мова йде про часткову приватизацію Укргазбанку.

Що він буде робити в Нацбанку?

Напередодні внесення подання про призначення Шевченка головою Нацбанку президент Володимир Зеленський провів телефонні переговори з очільницею Міжнародного валютного фонду Кристаліною Георгієвою, пообіцявши їй «технократичного» голову НБУ, який «продовжуватиме незалежний курс Нацбанку». Однак чи буде Шевченко продовжувати курс свого попередника Якова Смолія, чи все-таки зробить НБУ лояльним до політичної влади?

На ймовірне призначення Кирила Шевченка вже відреагував депутат Олександр Дубінський, якого ЗМІ пов’язують із колишнім власником ПриватБанку Ігорем Коломойським. На своєму сайті депутат звинуватив Шевченка в корупційних схемах і приписав йому незавершені кримінальні справи. Про наявність кримінального провадження проти «близького родича» Шевченка повідомило напередодні видання «Ліга», посилаючись на власні джерела в правоохоронних органах. Таке провадження влада могла б використати проти Шевченка як засіб тиску на Нацбанк.

«Найкращим вибором із усіх можливих» кандидатуру Шевченка назвав колишній міністр розвитку економіки та колишній член Ради Нацбанку Тимофій Милованов. Однак представники ринку ставляться до кандидатури Шевченка з більшою обережністю.

«На ринку пана Шевченка знають як керівника Укргазбанку, який за попередні кілька років більш ніж удвічі наростив портфель кредитів на тлі низьких темпів кредитування в банківському секторі загалом. Тому з такого боку внесення його кандидатури президентом, який скаржився на недоступність кредитів, виглядає логічним. З іншого боку, поки що не ясно, якою буде його політика як глави НБУ. Досі він не озвучував своє бачення монетарної політики, питання повернення боргів ексакціонерами збанкрутілих банків, зокрема Привату», — прокоментував імовірне призначення Шевченка на пост голови НБУ аналітик інвестиційної компанії ICU Михайло Демків.

Водночас інвестори оцінюють Кирила Шевченка як лояльного президенту Зеленському голову НБУ. Зокрема, про це в коментарі hromadske повідомив інвестиційний банкір компанії Dragon Capital Сергій Фурса: «Шевченко не може бути незалежним, оскільки його призначали для того, щоб Нацбанк став більш лояльним до Офісу президента. Утім хочу сказати, що це найкращий варіант із трьох, які розглядалися: Шевченко, (Богдан) Данилишин та (Сергій) Круглик».

Фурса вважає, що Шевченко буде поступово змінювати політику НБУ в інтересах влади, проте різких змін очікувати не варто, адже рішення в Нацбанку ухвалюються правлінням, у якому досі більшість має попередня команда. Однак його призначення все одно вплине на співпрацю з міжнародними кредиторами та фінансовими організаціями. «МВФ усе чудово розуміє. Зараз важко уявити співпрацю України з МВФ. Звісно, у Фонді не оголосять про припинення роботи з Україною, але й очікувати отримання наступного траншу кредитної програми цьогоріч не варто», — додав Фурса.

Раніше Кирило Шевченко критикував правління Національного банку за те, що вони провадили надто жорстку монетарну політику, тобто повільно знижували облікову ставку, що не дозволяло знижувати ставки за банківськими кредитами. Водночас Шевченко схвально відгукувався про політику українського уряду, спрямовану на здешевлення кредитів.

Президент Зеленський перед відставкою Якова Смолія з посади голови Нацбанку заявляв, що збирається «дотиснути НБУ» для того, аби забезпечити дешеві кредити українцям. Схоже, що саме над цією метою працюватиме Кирило Шевченко.

Під час засідання комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Кирило Шевченко заявив, що не допустить неконтрольованої інфляції чи емісії грошей. Проте член комітету Ярослав Железняк зазначив, що слова Шевченка не дають упевненості, що він не буде вмикати «друкарський станок». «Поки що відповідь можливого голови Національного банку України нечітка. Я так розумію, що така грошова емісія планується, але в яких обсягах — ми не знаємо. Шановний кандидат запевняє, що буде її контролювати», — додав депутат.

Також під час засідання комітету Кирило Шевченко повідомив, що планує здійснити певні зміни й у правлінні Нацбанку. «Буду формувати команду, прошу поставитись із розумінням», — заявив він. Зазначимо, що напередодні Рада Нацбанку не погодила перепризначення одного з членів правління НБУ — Олега Чурія. У решти членів правління Нацбанку ще не завершився термін перебування на своїх посадах.

Поділитись: