Новий штам коронавірусу «Омікрон». Що ми про нього знаємо та як йому протистояти ㅡ у ЄС опублікували рекомендації

У низці країн світу зафіксували новий штам коронавірусу «Омікрон». Вперше його виявили в листопаді, й поки науковці продовжують дослідження того, наскільки він може бути небезпечним. У ЄС оприлюднили перелік рекомендацій, як можна протистояти цьому штаму вже зараз.

Рекомендації оприлюднив Європейський центр із запобігання та контролю захворювань (ECDC).

Зокрема, там радять продовжувати вакцинацію проти коронавірусу. Хоч наразі немає даних про те, наскільки наявні вакцини є ефективними проти нового штаму, вони все ж дають певний рівень захисту. Пріоритет має надаватися тим, хто ще взагалі не робив жодного уколу або не завершив вакцинацію повністю.

Першочергово радять щепити літніх людей, інші вразливі верстви населення та медичних працівників.

Окрім того, Національна технічна консультативна група з імунізації (NITAG) має розглянути введення бустерної дози для людей віком від 40 років, орієнтуючись на найвразливіші групи населення та насамперед людей похилого віку.

Та навіть у країнах із високим рівнем вакцинації радять бути напоготові та продовжувати карантинні заходи: обов'язкове носіння масок, дистанційну роботу для офісів, зменшення скупчень людей у громадському транспорті, дотримання заходів гігієни, обмеження кількості людей на громадських заходах.

Також в ECDC радять проводити регулярне тестування на коронавірус, а ще здійснювати секвенування геному, щоб розуміти, який саме штам циркулює у регіоні.

Серед іншого: в ECDC вказують, що обмеження на сполучення з країнами, де виявили вірус, не зможе стримати його поширення. Згідно з моделюванням центру, це лише відкладе поширення штаму приблизно на два тижні. А втім, цей час країни можуть використати для підготовки.

Що відомо про штам «Омікрон»?

Новий штам коронавірусу B.1.1.529, або «Омікрон», вперше виявили у зразках, зібраних 11 листопада в Ботсвані та 14 листопада у ПАР.

Відтоді цей штам також підтвердили у Бельгії, Гонконгу, Ізраїлі, Німеччині, Великій Британії, Італії, Нідерландах, Австралії. У Чехії та Австрії також повідомляли про підозру на зараження цим штамом.

Наразі відомо, що цей варіант коронавірусу має близько 30 мутацій, деякі з яких викликають занепокоєння. Попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження людини, яка вже перехворіла на COVID-19.

Також, за попередніми даними, «Омікрон» швидко поширюється і може передаватися між повністю щепленими людьми.

Існує припущення, що через значну кількість мутацій новий штам принаймні частково може знизити рівень захисту, який надають вакцини.

Наскільки наявні вакцини є ефективними проти «Омікрону», поки не відомо. Виробники вакцин проти COVID-19, як-от Moderna та Pfizer, зараз тестують свої препарати та обіцяють результати незабаром. У випадку зниження ефективності там розглядають введення змін у дози вакцин.

Також поки що немає даних про те, що «Омікрон» є більш заразним чи викликає тяжкий перебіг захворювання. А втім, Всесвітня організація охорони здоров'я визнала новий штам коронавірусу таким, що викликає занепокоєння.