Війна чи мир: чого чекати від нового президента Південної Кореї?
МунЧжеІнстав новим президентом Південної Кореї. Він набрав 41% голосів на виборах 9 травня. Новий лідер – син біженців з КНДР – обіцяє примирення з Пхеньяном і не в захваті від розміщення американської системи ПРО у своїй країні. Та чи зростуть шанси на мир на Корейському півострові після його вступу на посаду?
Мун Чже Ін став новим президентом Південної Кореї. Він набрав 41% голосів на виборах 9 травня. Новий лідер – син біженців з КНДР – обіцяє примирення з Пхеньяном і не в захваті від розміщення американської системи ПРО у своїй країні. Та чи зростуть шанси на мир на Корейському півострові після його вступу на посаду?
Як і чому він переміг?
64-річний голова опозиційної Демократичної партії Мун Чже Ін став першим ліберальним лідером Південної Кореї після 9 років президентства консерваторів. Інавгурація нового президента відбулася майже одразу після оголошення офіційних результатів. Процедуру пришвидшили тому, що Південна Корея майже півроку жила без президента – після того, як попередній лідерці країни Парк Кин Хе оголосили імпічмент.
Уже на першій прес-конференції Мун Чже Ін назвав імена нового прем’єр-міністра та голови Національної служби розслідувань.
Обрання президентом кандидата від лівих сил – серйозна зміна для Південної Кореї. Симпатії виборців він здобув завдяки обіцянкам реанімувати економіку, котра сповільнилася в останні роки. За нього голосувала молодь, рівень безробіття серед якої становить 10% - це багато для Південної Кореї. Йому віддали голоси ті, хто виходив на вулиці протестувати проти корупції та непотизму екс-президентки Парк Кин Хе – їм імпонує стриманість Мун Чже Іна та його скромне походження.
Син біженців із КНДР
Значну частину перших років свого життя Мун Чже Ін провів, примотаний до маминої спини – та продавала яйця на ринку, щоби заробити на прожиття. Його батьки втекли на Південь під час Корейської війни і перші роки на новому місці жили дуже бідно.
Син біженців із КНДРМун Чже Ін під час служби у армії (архівне фото, яке використовувались у передвиборчій президентській кампанії 2017 року) Фото: EPA/YONHAP
У 1972 Мун Чже Ін вступив до юридичного коледжу – однак вчився там недовго: його заарештували за організацію протестів проти авторитарного режиму президента Парк Чун Хе. В 1976 році Мун Чже Іна призвали до війська. Після служби він разом із другом Ро Му Юном відкрив юридичну фірму у місті Пусан, яка займалася громадянськими і цивільними правами.
У 1987 році значною мірою завдяки зусиллям двох друзів-активістів у Південній Кореї відбулися перші демократичні вибори. Ро Му Юн пішов у політику, а Мун Чже Ін продовжив займатися юридичною практикою. Після того, як у 2003-му Ро Му Юна обрали президентом, він запросив найкращого друга – Мун Чже Іна – стати своїм радником. У 2009-му Ро Му Юн вчинив самогубство через звинувачення в корупції.
Мун Чже Ін вирішив балотуватися у президенти сам. На виборах 2012-го він програв 3% Парк Кин Хе, яка увійшла в історію Південної Кореї двічі: як перша жінка-президент і перша, кому оголосили імпічмент. Друга спроба Мун Чже Іна обійняти найвищу посаду країни виявилася вдалою.
Далі від Вашингтона, ближче до Пхеньяна?
Вже перші заяви Мун Чже Іна засвідчили – новий президент кардинально змінить зовнішню політику Південної Кореї. Він рішуче налаштований вирішити питання ядерної програми КНДР мирними методами. «Я завжди буду за мир на Корейському півострові. Якщо буде необхідно, я відразу ж полечу до Вашингтона. Я полечу до Пекіна та Токіо, і якщо дозволятимуть обставини, і до Пхеньяна також», – заявив новий президент одразу після інавгурації.
Мун Чже Ін роками послідовно відстоює ідею мирного діалогу з Північною Кореєю – цим його позиція кардинально відрізняється від останніх заяв адміністрації США, у яких ідеться про кінець політики «стратегічної витримки» щодо КНДР. Президент Дональд Трамп недвозначно натякає на можливість війни з Пхеньяном – це те, чого новий лідер Південної Кореї прагнутиме уникнути будь-яким способом. Навіть, якщо ціною стануть теплі стосунки зі США. «Президент Трамп і президент Мун дуже різні – і характерами, й ідеологічно», сказав в інтерв'ю «Аль-Джазірі» професор університету Пусана Роберт Келлі. «Мені здається, що симпатії між ними немає. Трамп виступає із позиції яструба, у той час як Мун говорить про компроміс із Пхеньяном».
Найпершим тестом для стосунків нової влади Південної Кореї та США стане розміщення американської системи протиракетної оборони THAAD. Про це Вашингтон домовився з попередньою адміністрацією Сеула, а перші установки почали встановлювати 2 травня – за тиждень до виборів нового президента. Речник Мун Чже Іна під час кампанії назвав «дуже недоречними» дії США, які не дочекались передачі влади у Південній Кореї.
Кандидат у президенти Мун Чже Ін (в центрі) в день голосування у колі своїх прихильників біля виборчої дельниці у Сеулі Фото: EPA/JEON HEON-KYUN
Проти розміщення американської системи ПРО у регіоні виступає Китай, чий президент Сі Дзіньпін уже висловив своє невдоволення південнокорейському колезі. Тож у Мун Чже Іна непросте завдання – зберегти партнерські взаємини зі США, не дратувати Китай і домогтися поступок від КНДР, не допустивши повномасштабної війни на півострові.
Мун Чже Ін не приховує свою амбітну мету – домогтися возз'єднання двох Корей. У своїй книзі, виданій минулого року, він пише, що мріє відвідати рідне місто батьків, Хунгнам у Північній Кореї. «Я б хотів закінчити свої дні у Хунгнамі, займаючись волонтерством», – написав він.
«Я прийшов і піду з порожніми руками»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поганий вплив: у чому звинувачують президентку Південної Кореї
Крім мирного вирішення питання ядерної програми КНДР, Мун Чже Ін підкорив корейців обіцянками економічного зростання та боротьби з корупцією. Останнє надзвичайно актуально з огляду на скандал навколо попередньої президентки Парк Кин Хе, якій оголосили імпічмент через зловживання владою. Мун Чже Ін на інавгурації заявив: «Я вступаю на цю посаду з порожніми руками та так само я піду з неї. Я буду президентом, який зможе повернутися на малу батьківщину як звичайний громадянин і дружно жити з сусідами».
Аби довести це не словом, а ділом, новий лідер уже планує переїзд – хоче перенести свій кабінет із розкішного Блакитного палацу до хмарочоса неподалік, у якому розташовані офіси урядовців. А палац, який історично був резиденцією президентів Південної Кореї, відкрити для відвідин громадян.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram