На рішення спікера Джонсона щодо допомоги Україні вплинули розвідка та його віра — NYT

Журналісти дізналися, як спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон, який спочатку відмовлявся розглядати допомогу для України, змінив свою позицію та, зрештою, підтримав питання фінансування українського війська.

Про це пише New York Times.

Протягом кількох тижнів після того, як Сенат США ухвалив масштабний пакет допомоги для України, Ізраїлю та Тайваню, Джонсон турбувався про те, як затвердити закон у Палаті представників та не втратити свою посаду.

Він зустрічався в Овальному кабінеті з високопосадовцями у сфері національної безпеки, зокрема директором Центральне розвідувальне управлінняЦРУ Вільямом Бернсом, щоб обговорити секретні дані розвідки. Він також неодноразово бачився з різними групами республіканців для обговорення ставлення їхніх виборців до фінансування України.

Як пише видання, коли план співпраці з демократами щодо підтримки України наштовхнувся на критику з боку ультраконсерваторів, які вже погрожували скинути його з посади, Джонсон, як євангельський християнин, «став навколішки й помолився».

«Я хочу бути на правильному боці історії», — пригадував його слова голова комітету у закордонних справах Майкл Маккол.

Тривалий час він протистояв винесенню на голосування фінансування для Києва через вимоги республіканців щодо убезпечення кордону. Зрештою, його позиція змінилася. За його словами, це частково повʼязано з брифінгами розвідки.

«Раптом він усвідомлює, що світ залежить від цього. Це не маленька політична гра на паркеті», — прокоментував зміни в позиції спікера Маккол.

Співрозмовники NYT зазначили, що «один із найвпливовіших брифінгів» відбувся в лютому в Овальному кабінеті, коли лідери Конгресу зустрілися з президентом Джо Байденом, щоб обговорити державне фінансування та допомогу Україні. Тоді високопосадовці з сектору нацбезпеки намагалися переконати Джонсона в тому, наскільки швидко в Україні закінчуються боєприпаси та «якими жахливими будуть наслідки», якщо українська протиповітряна оборона не буде посилена американською зброєю.

Спікер неодноразово закликав республіканців, які виступали проти фінансування, отримати ті самі дані розвідки — він був переконаний, що вони приймуть його позицію.

Окрім того, Джонсон був «вражений» історіями, які він почув під час зустрічей із президентом України Володимиром Зеленським та іншими людьми про наслідки від російських атак. Як зазначає NYT: «Усе це вплинуло на почуття християнської віри Джонсона».

Під час невеликої зустрічі із законодавцями спікер «досить чітко дав зрозуміти, що якщо ми не зробимо це (йдеться про ухвалення законопроєкту про допомогу — ред.) у квітні, для України може бути надто пізно», — заявив республіканець Дон Бекон.

Що з допомогою від США?

Палата представників США 20 квітня підтримала законопроєкт з допомогою Україні у розмірі понад 60 мільярдів доларів. Тепер документ ще має пройти схвалення Сенату та президента. Байден  пообіцяв негайно підписати документ  після схвалення Конгресом. Більше про американський законопроєкт із допомогою  читайте у нашому матеріалі.

У Сенаті вважають, що США можуть надіслати Україні допомогу, зокрема ракети ATACMS, до кінця наступного тижня

Тим часом росіяни  можуть активізувати  свої наступальні операції на фронті та посилити ракетно-дронові атаки на Україну, користуючись «вікном» до прибуття допомоги, припускають в Інституті вивчення війни (ISW).

США