Очільник МОЗ Словаччини подав у відставку, щоб зарадити політичній кризі через закупівлю вакцини проти COVID-19 з Росії

Міністр охорони здоров'я Словаччини Марек Крайчі подав у відставку, щоб охолодити конфлікт в уряді. Члени коаліції були обурені тим, що для країни таємно закупили російську вакцину проти COVID—19, та погрожували вийти з об'єднання. Однак така «самопожертва» може виявитися марною ㅡ переговори членів коаліції все ще тривають.

Про це пише видання Aktuality.

Так, на початку місяця, 1 березня, прем'єр Ігор Матович оголосив, що до Словаччини прибула партія з 200 тисячами доз російської вакцини проти коронавірусу «Спутник V». З цього приводу прем'єр навіть зібрав пресконференцію в аеропорту міста Кошице, куди привезли вакцину, де дякував Росії за швидку доставку та співпрацю.

Однак уряд Словаччини був незадоволеним ㅡ політики критикували Міністерство охорони здоров'я та Матовича, за те що, вакцину закупили до затвердження європейськими регуляторами.

Міністр закордонних справ Іван Корчок заявив, що вакцина «Спутник V» є інструментом гібридної війни, яка роз'єднує країну. Після цього одна партія заявила, що хоче вийти з коаліції, ще одна ㅡ вимагала кадрових перестановок.

«Дві партії коаліції вимагали моєї відставки для того, щоб вони залишились у коаліції. У такій ситуації, думаю, не було сенсу сперечатися ... Я не приклеєний до свого місця», ㅡ сказав міністр охорони здоров’я Марек Крайчі.

Як зазначає Aktuality, лідери партій коаліції запланували спільну пресконференцію, щоб повідомити про результати переговорів. Однак голова партії «Свобода і Солідарність», міністр економіки Словаччини Річард Сулік заявив, що не прийде на зустріч, оскільки вважає переговори незакінченими.

Що це за вакцина?

Препарат «Спутник V» розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.

Нещодавно Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) звернулося до країн Європейського Союзу із проханням не поспішати із схваленням на своїй території «Спутника V». В EMA нагадали, що перевірки препарату з боку агентства ще не завершені.