🎧 Один подвиг на день і солодке байдикування: що допоможе не збожеволіти в карантині / подкаст hromadske

У десятому епізоді подкасту «Я і воно: як пережити онко» автор Яна Сєдова і онкопсихолог Ія Слабінська говорять про психологічне здоров'я пацієнтів та їхніх близьких у карантині. Втім, ці поради підійдуть усім, хто важко переживає вимушену ізоляцію в чотирьох стінах.

Слухайте на SoundCloud, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castbox. Підписуйтесь на канал «Я і воно: як пережити онко» в Apple Podcasts і на Castbox.

Отже, головні правила, які допоможуть зберегти самовладання:

— Якщо вас накрила панічна атака, змініть фокус уваги: почніть рахувати предмети однакового кольору; дихайте так, щоб вдих був удвічі коротший за видих; включіть тактильні відчуття — візьміть на руки кота чи погладьте собаку; підставте руки під теплу воду; почніть, зрештою, співати!

— Якщо ваша уява малює жахливі картини майбутнього, розподіліть їх на проблеми реальні та гіпотетичні. До списку реальних додайте можливі варіанти вирішення (хто завезе вас на машині до лікаря), а до гіпотетичним поставтеся з гумором (ми вас не чекали, а ви приперлися).

— Вчіться перемикатися, користуватись віртуальними турами, які виведуть вас із вашої квартири і розважать.

— Новини краще моніторити вранці чи у першій половині дня, але не ввечері.

— Приділяйте увагу своєму тілу — в карантині ваш організм вимагає додаткової активності, тому варто знайти заняття, яке принесе вам задоволення, хай то йога, комфортний комплекс вправ, масаж обличчя, косметична маска та інше.

— Дотримуйтеся чіткого розкладу дня. Включіть туди справи на тиждень. Дайте кожній пріоритет А, В, С (від важливих до зовсім не термінових на кшталт перегляду фільмів), щоб вам було видно, що ви справляєтеся з цими справами щодня — це зменшить тривожність.

— Пам'ятайте: ви нікому нічого не винні. Не варто картати себе за те, що в карантині ви не вивчили китайську і не прослухали 20 вебінарів. Прислухайтеся до своїх потреб і розраховуйте власні сили.

— Родичам не варто занадто опікувати людину в діагнозі, тому що насправді з багатьма проблемами і рутиною, часто дискомфортною, вона вміє впоратися сама — давайте їй особистий простір і можливість побути на самоті; якщо треба, вас попросять про допомогу. Варто за кожним членом сім'ї «заякорити» своє місце в домі, де його ніхто не чіпатиме.

— Щоб довго перебувати в одному просторі й не психувати, пам'ятайте, навіщо ми всі змушені сидіти в карантині — заради збереження себе і своєї сім'ї.