У восьмому епізоді подкасту Яни Сєдової «Я і воно: як пережити онко» йдеться про скринінгову колоноскопію — процедуру, завдяки якій можна запобігти раку товстого кишківника, або колоректальному раку. Ведуча говорить із гостями Юлією Балан, співзасновницею онкоспільноти у Facebook Cancel/R і колишньою онкопацієнткою, та лікарем-ендоскопістом Сергієм Поліщуком.

Рак товстого кишківника посідає друге місце у світі за кількістю смертей від онкологічних захворювань, але якщо дотримуватись інструкцій лікарів, вам він не страшний.Так, є думка, що саме практика превентивної поліпектомії (ендоскопічна процедура видалення поліпів усередині товстої кишки) допомогла знизити захворюваність на колоректальний рак у США.

Що запитати в ендоскопіста перед процедурою, чому не варто боятися і соромитися скринінгової колоноскопії, коли і кому її варто робити — слухайте у цьому подкасті.

Слухайте в Apple Podcasts, подкастах Google.

Фактори ризику, які можуть стати причиною розвитку раку товстого кишківника:

— Харчування, а саме — споживання червоного м'яса, зокрема переробленого (ковбаси, копченості), яке стимулює вироблення жовчі в кишківнику. Тваринні білки і велика кількість жовчі в анаеробній мікрофлорі кишківника призводить до утворення ендогенних канцерогенів.

— Генетична схильність, коли у родичів першої ланки (батьки, сестри, брати) діагностований колоректальний рак чи колоректальні поліпи.

— Зайва вага і сидячий спосіб життя.

— Куріння і вживання алкоголю.

— Іноді геморой може бути супутнім захворюванням колоректального раку і колоректальних поліпів. Наявність червоної крові в калі може бути симптомом і геморою, і колоректального раку.

Коли слід звернутися до лікаря? 

У разі виникнення скарг з боку кишківника (закрепів чи діареї), наявності крові в туалеті, коли кровотечі повторюються, при анемії слід звернутися до сімейного лікаря, який повинен направити пацієнта на обстеження.

Як правило, перше, що рекомендується зробити — це перевірити кал на приховану кров. Якщо аналіз позитивний, це може свідчити про наявність поліпів у кишківнику або онкологічне захворювання; встановити це можна на наступному етапі — під час скринінгової колоноскопії. Скринінг також рекомендований при досягненні 50 років (а краще — 45).

Сучасна скринінгова колоноскопія дозволяє і діагностувати, і видалити поліпи в передракових станах, а отже, не допустити онкологічного захворювання товстого кишківника.

Поділитись: