Одним із власників компанії зі скандальної закупівлі курток для ЗСУ був племінник депутата-«слуги» — УП
Одним із власників турецької компанії, яка отримала 30 мільйонів доларів від Міноборони на закупівлі зимової форми для ЗСУ, був племінник народного депутата від фракції «Слуга Народу». За даними журналістів, дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали.
Про це йдеться в розслідуванні «Української правди» та «Центру протидії корупції».
Раніше журналіст Юрій Ніколов у розслідуванні щодо закупівлі курток та штанів для ЗСУ повідомив, що Міноборони уклало угоду з турецькою фірмою Vector avia hava araçlari. Але належить ця компанія українцеві Роману Плетньову із Запоріжжя.
Розслідувачі зазначають, що одним із власників турецької компанії також був племінник Геннадія Касая — народного депутата від «слуг» та члена парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Утім, як зазначається, племінника депутата, Олександра Касая, вивели з власників компанії вже після угоди з Міноборони щодо курток.
Геннадій Касай заявив, що не знав, що його племінник був співвласником Vector avia, а сам він не має до компанії стосунку: «Я готовий поліграф пройти, я не знав, що він узагалі там є [...] Я з ним обговорював цю ситуацію, він сказав: "Я вийшов і нічого там не робив"».
Депутат Касай також зазначив, що не бачить конфлікту інтересів через свою роботу в оборонному комітеті Верховної Ради та діяльність свого племінника, якого «не бачив майже з початку повномасштабного вторгнення».
Більше про розслідування
Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали, йшлося в розслідуванні ZN.UA.
Журналісти стверджували, що отримали в розпорядження пакет супровідних документів на одну з партій товару від турецької фірми Vector avia hava araçlari, з якою Міноборони уклало угоду.
З документів випливає, що 4900 курток (і штанів), які в одному документі вказуються загальною вартістю 142 тисячі доларів, згодом зазначаються з ціною 421 тисяча доларів. Ціна за «камуфляжні» куртки з 29 доларів за штуку зросла до 86 доларів за «зимові повітрозахисні» куртки.
Видання заявляє, що турецька Vector avia hava araçlari належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя. У судовому реєстрі є дані про кримінальну справу щодо цього одягу.
Так, в ухвалі Голосіївського райсуду зазначається: директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз зробив висновок, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.
За даними видання, яке посилається на «офіцерів із митного фронту України», ця фірма лише в жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисячі штанів на 13 мільйонів доларів.