«Ломаний інвойс»: Железняк розкрив деталі схеми із закупівлею форми для ЗСУ

Народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк розкрив деталі, які йому відомі щодо схеми закупівлі Міністерством оборони України зимової форми для військових.
Про схему він розповів під час засідання антикорупційного комітету при Верховній Раді 23 серпня, на якому була присутня журналістка hromadske.
«Перші проблеми щодо постачань цієї фірми не були на румунському кордоні — вони відбулися на кордоні з Молдовою. Є така схема… — "ломаний інвойс". Це коли ви берете щось задорого і дешево продаєте в Україну. Таким чином зменшуєте митні та податкові платежі під час ввезення товару», — розповів він.
У жовтні 2022 року, коли планувалося перше постачання форми, відбулася альтернативна схема «ломаного інвойсу», стверджує Железняк.
«Товар на митниці Молдови з Туреччини "забув розмитнитися" за значно вищою ціною, ніж він заїхав в Україну… Тобто з Туреччини в Молдову ціна була нижчою в декілька разів, а з Молдови в Україну вона вже розмитнилася на значно вищу», — пояснює депутат.
І зауважує, що ситуація була настільки дивною, що тоді відреагувала митниця й арештувала як автомобіль, який віз цей товар, так і товар, який там був, — військову форму.
Железняк каже, що арешт відбувся, згідно з рішенням вінницького суду. І саме в цьому рішенні вперше згадується компанія Vector avia hava araçlari. За його словами, засновником цієї фірми, яка отримала мільйони гривень від Міноборони на закупівлю військової форми, є українець Роман Плетньов із Запоріжжя, який нібито виїхав за кордон.
Оновлено. У попередньому варіанті йшлося, що Плетньов — уродженець рф, перепрошуємо за помилку.
За словами Железняка, цю справу розслідувала Нацполіція, але потім її матеріали витребувала СБУ.
Депутат додав, що поцікавився, як відбувається оформлення експорту в Туреччині, та дізнався, що турецька фірма мала зареєструвати свою накладну за спеціальною формою, що і зробила.
За словами Железняка, у «справжньому інвойсі» вказана ціна на форму 142 тисячі доларів. А в інвойсі, який показало Міноборони та який, за словами депутата, є підробним, вказана 421 тисяча доларів.
«Цей інвойс легко підтвердити — у межах міжнародної допомоги, якщо наші правоохоронні органи запитають Туреччину про наявність такого інвойсу», — сказав Железняк.
Заступник міністра оборони Денис Шарапов заявив, що до Міноборони такий документ не потрапляв, тому він не може сказати, чи справжній інвойс із журналістського розслідування. Він також заявив, що цей документ був «виданий», вже коли були поставлені деякі партії товару.
Більше про розслідування
Восени 2022 року Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Але дорогою між митницями замовлені куртки з «камуфляжних» стали «зимовими повітрозахисними» та втричі здорожчали, йшлося в розслідуванні ZN.UA.
Журналісти стверджували, що отримали в розпорядження пакет супровідних документів на одну з партій товару від турецької фірми Vector avia hava araçlari, з якою Міноборони уклало угоду.
З документів випливає, що 4900 курток (і штанів), які в одному документі вказуються загальною вартістю 142 тисячі доларів, згодом зазначаються з ціною 421 тисяча доларів. Ціна за «камуфляжні» куртки з 29 доларів за штуку зросла до 86 доларів за «зимові повітрозахисні» куртки.
Видання заявляє, що турецька Vector avia hava araçlari належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя. У судовому реєстрі є дані про кримінальну справу щодо цього одягу.
Так, в ухвалі Голосіївського райсуду зазначається: директор турецької фірми поставив вітровологозахисні зимові куртки та штани, які не відповідали ні технічним умовам, ні технічному опису до договору. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз зробив висновок, що їх не можна використовувати за цільовим призначенням.
За даними видання, яке посилається на «офіцерів із митного фронту України», ця фірма лише в жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисячі штанів на 13 мільйонів доларів.
- Поділитися: