Офіс президента прибрав із повідомлення про розмову Зеленського й Байдена згадку про ПДЧ для України (ОНОВЛЕНО)

У заяві про підсумки телефонних переговорів Володимира Зеленського і Джо Байдена 7 червня на сайті Офісу президента була прибрана згадка про підтримку США надання Україні плану дій щодо членства в НАТО.

Про це повідомляють Axios та «Українська правда».

У попередній версії повідомлення від ОП зазначалося, що Байден у розмові «наголосив на… важливості надання Українській державі плану дій щодо членства в Альянсі». У повідомленні на сайті Білого дому згадки про зближення України з НАТО взагалі не було.

Пізніше з повідомлення Офісу президента зникла згадка про ПДЧ. Там тепер вказується лише, що Байден «запевнив, що позиція України обов’язково буде врахована під час обговорення стратегічних питань у НАТО, а також запланованих заходів найвищого рівня».

«Українська сторона неправильно схарактеризувала заяву й виправила стенограму», — повідомив Axios речник Ради національної безпеки США. Білий дім відмовився коментувати виданню свою позицію щодо надання Україні ПДЧ.

ОНОВЛЕНО (12:20). У коментарі, наданому «Українській правді», Зеленський прокоментував прибирання згадки про ПДЧ так:

«Слова — не важливі, а важливі конкретні вчинки. Отримає Україна, нарешті, ПДЧ чи ні — це питання бажання лише самого Альянсу. Якщо отримає — значить, нас там дійсно бачать. Якщо не отримає — це теж цілком конкретна відповідь».

7 червня відбулася загалом друга телефонна розмова між Зеленським та Байденом. Президенти України і США, серед іншого, обговорили питання «Північного потоку-2» та безпекової співпраці, а Байден запросив Зеленського до Білого дому в липні 2021 року. Більше подробиць читайте тут.

Україна, НАТО, ПДЧ

Для вступу в НАТО кожна країна-кандидат має виконати так званий план дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програму з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.

Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжується. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.

14 червня має відбутися саміт країн-членів НАТО. Україну, як і інших партнерів Альянсу, що не є його членами, на захід не запросили. Водночас президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що на саміті запланували обговорити «дорожню карту» для України щодо виконання нею кроків для вступу в Альянс.