Оголошення псевдореферендумів та €5 млрд допомоги від ЄС: головне за день 20 вересня
російські адміністрації окупованих територій синхронно заявили, що проведуть «референдуми» про входження до складу росії, а Рада ЄС остаточно схвалила 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги для України. Зібрали головні новини за добу 20 вересня.
Оголошення псевдореферендумів
У Донецькій, Луганській, Херсонській та Запорізькій областях російські окупаційні адміністрації заявили, що 23-27 вересня проведуть «референдуми» про входження до росії. Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук уже закликала українців, які перебувають на окупованих територіях, не брати участі у цих псевдореферендумах.
Водночас в Офісі президента наголосили, що будь-яка участь у «референдумах» кваліфікуватиметься як посягання на територіальну цілісність України.
Ймовірна мобілізація у рф
На тлі оголошення псевдореферендумів у кримінальний кодекс росії ввели поняття «воєнний стан» і «мобілізація», які передбачають посилення відповідальності за добровільну здачу в полон, дезертирство та мародерство.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що глава росії володимир путін, імовірно, готується оголосити мобілізацію на тлі успішного контрнаступу України.
€5 млрд допомоги від ЄС
Рада ЄС 20 вересня остаточно схвалила 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги для України. Ця допомога є частиною пакета в 9 мільярдів євро, який у ЄС захотіли надати Україні ще в травні. Києву планують дати гроші в кредитзі строком погашення через 25 років і фактично без відсотків.
Після затвердження 5 мільярдів Євросоюз має ухвалити рішення про виділення ще 3 мільярдів євро у межах цього пакета.
Ситуація на фронті
Генштаб увечері розповів, що ракетні війська, артилерія та авіація ЗСУ протягом 20 вересня вдарили по трьох складах боєприпасів та орієнтовно 40 місцях зосередження окупантів і їхньої техніки. За даними українського командування, росіяни продовжують зосереджуватися на спробах повної окупації Донецької області, обороні захоплених територій, а також зриві наступу українських військ.
Крім того, Збройні сили України на півдні країни 20 вересня збили дрон-камікадзе Shahed-136 іранського виробництва та штурмовик Су-25.
Втрати окупантів
За підрахунками українського Генштабу, Збройні сили впродовж 19 вересня знищили приблизно 160 російських солдатів. З початку повномасштабної війни росія втратила 54 810 своїх військових.
Лише протягом 19 вересня ЗСУ знищили 4 танки, 4 бойові броньовані машини, 10 артилерійських систем, 6 реактивних систем залпового вогню та іншу техніку. Найбільших втрат за останню добу противник зазнав на Бахмутському та Донецькому напрямках.
Ще один суд над окупантами
В Україні судитимуть трьох військовослужбовців збройних сил росії, які брали участь в окупації села Ягідне Чернігівської області. За даними слідства, зі зброєю в руках вони насильно вдиралися до будинків мирних мешканців та автоматними чергами хаотично стріляли по приміщеннях, у яких переховувалися дорослі з дітьми.
Також обвинувачені виводили місцевих жителів на вулицю за мінусової температури та, погрожуючи розстрілами, змушували роздягатись у присутності жінок і дітей, кажуть слідчі.
Нововведення для військових
Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що дозволяє військовим, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей, звільнятися зі служби. Документ набере чинності після підписання президентом.
В Україні такі чоловіки мають право призиватися за власним бажанням. Але на початку повномасштабного вторгнення деякі могли мобілізуватися, бо не знали про таку норму.
А частина могла свідомо відмовитися від відстрочки, але зараз обставини змінилися й вони мають повертатися до родини. Ще у деяких третя дитина могла народитися вже під час війни. Однак у законодавстві не було норми, що дозволяла демобілізацію цієї категорії військових.
Застава для Трухіна
Вищий антикорупційний суд обрав депутату від фракції «Слуга Народу» Олександру Трухіну запобіжний захід у справі про спробу підкупу поліцейського після ДТП у серпні 2021 року. Йому призначили заставу в 49 620 грн. Він або людина замість нього мають внести заставу впродовж 5 днів.
Також на Трухіна наклали низку обмежень. Так, він зобов'язаний з'являтися до суду, не спілкуватися з міністром внутрішніх справ та іншими посадовцями, зокрема керівником поліції, повідомляти про зміну місця проживання.